16.01.2019, 00:00

Ako si legálne znížiť dane

Akýkoľvek úkon, ktorý vo firme či pri svojom podnikaní urobíte, môže daňový úrad považovať za neopodstatnený a vyhlásiť, že ste ho urobili iba preto, len aby ste si znížili daň.

Ako si legálne znížiť dane
Zdroj: Reuters

17 eur
je hranica, do ktorej fyzická osoba neplatí daň.

1 915,01 eura
je hranica celkových zdaniteľných príjmov, do ktorých fyzická osoba neplatí daň.

5 eur
je suma, do ktorej sa daň vypočítaná v daňovom priznaní neplatí.


Daňová optimalizácia môže mať podobu legálnu, teda ak podnikateľ využíva možnosti, ktoré mu dáva zákon, a „na hrane“, keď podnikatelia hľadajú diery v slabo nastavených zákonoch a využívajú formulku „čo nie je zakázané, je dovolené“. „V poslednom čase však štát podnikateľom obmedzil aj niektoré legálne možnosti voľby, a teda aj optimalizácie, ktoré sa v zákonoch nachádzali s cieľom uľahčiť podnikateľom život,“ dôvodí Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting. „Napríklad možnosť ľubovoľne odpočítavať starú daňovú stratu (2014) či možnosť vybrať si metódu odpisovania majetku (2015). A hľadaniu cestičiek v zákonoch odzváňa možno pomaly tiež.“

Ako si môže legálne znížiť základ dane živnostník, vysvetľuje Ailina Hanková zo Slovenskej komory daňových poradcov.


1. Zdokladovanie všetkých vynaložených výdavkov
Živnostníci často zabúdajú na zdokladovanie výdavkov, najmä tých, ktoré platili v hotovosti. V prípade uplatnenia reálnych výdavkov fyzická osoba je povinná preukázať uskutočnenie daného výdavku. Stáva sa, že živnostník predloží do účtovníctva len faktúru alebo zmluvu, ale nedoloží doklad o jej úhrade v hotovosti, prípadne nedoloží všetky doklady z registračnej pokladnice. V prípade živnostníka, ktorý vedie jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu, nestačí mať len faktúru za nákup tovarov alebo služieb. Je potrebné preukázať, že výdavok bol uhradený. Napríklad pri nákupoch platených formou dobierky si podnikateľ neuvedomí, že doklad od kuriéra, ktorý ním potvrdzuje príjem hotovosti, je dokladom o úhrade faktúry.

2. Osobné auto
Ak podnikateľ používa pri výkone svojej podnikateľskej činnosti vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré nemá zaradené v podnikaní, môže si uplatniť výdavky, ktoré predstavujú náhradu za nákup pohonných látok, prípadne náhradu za používanie súkromného auta. Výšku výdavkov si môže uplatniť v závislosti od toho, či vie preukázať každý jeden kilometer jazdy na podnikateľské účely, napríklad vedením knihy jázd, alebo má k dispozícii len doklady o nákupe pohonných látok bez podrobnej evidencie jázd. V prípade, že je k dispozícii evidencia jázd, na základe ktorej je možné vyčísliť, aké množstvo kilometrov podnikateľ odjazdil pri výkone podnikania, má nárok uplatniť si náhradu za tankovanie prepočítaním priemernej spotreby na počet odjazdených kilometrov, ako aj náhradu za každý jeden odjazdený kilometer vo výške 0,183 eur/km. V prípade, že evidencia jázd nie je k dispozícii, podnikateľ si môže uplatniť náhradu za tankovanie vo forme paušálnych výdavkov na tankovanie, ktoré sú vo výške 50 p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.