16.01.2019, 00:00

Ako si legálne znížiť dane

Akýkoľvek úkon, ktorý vo firme či pri svojom podnikaní urobíte, môže daňový úrad považovať za neopodstatnený a vyhlásiť, že ste ho urobili iba preto, len aby ste si znížili daň.

Ako si legálne znížiť dane
Zdroj: Reuters

17 eur
je hranica, do ktorej fyzická osoba neplatí daň.

1 915,01 eura
je hranica celkových zdaniteľných príjmov, do ktorých fyzická osoba neplatí daň.

5 eur
je suma, do ktorej sa daň vypočítaná v daňovom priznaní neplatí.


Daňová optimalizácia môže mať podobu legálnu, teda ak podnikateľ využíva možnosti, ktoré mu dáva zákon, a „na hrane“, keď podnikatelia hľadajú diery v slabo nastavených zákonoch a využívajú formulku „čo nie je zakázané, je dovolené“. „V poslednom čase však štát podnikateľom obmedzil aj niektoré legálne možnosti voľby, a teda aj optimalizácie, ktoré sa v zákonoch nachádzali s cieľom uľahčiť podnikateľom život,“ dôvodí Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting. „Napríklad možnosť ľubovoľne odpočítavať starú daňovú stratu (2014) či možnosť vybrať si metódu odpisovania majetku (2015). A hľadaniu cestičiek v zákonoch odzváňa možno pomaly tiež.“

Ako si môže legálne znížiť základ dane živnostník, vysvetľuje Ailina Hanková zo Slovenskej komory daňových poradcov.


1. Zdokladovanie všetkých vynaložených výdavkov
Živnostníci často zabúdajú na zdokladovanie výdavkov, najmä tých, ktoré platili v hotovosti. V prípade uplatnenia reálnych výdavkov fyzická osoba je povinná preukázať uskutočnenie daného výdavku. Stáva sa, že živnostník predloží do účtovníctva len faktúru alebo zmluvu, ale nedoloží doklad o jej úhrade v hotovosti, prípadne nedoloží všetky doklady z registračnej pokladnice. V prípade živnostníka, ktorý vedie jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu, nestačí mať len faktúru za nákup tovarov alebo služieb. Je potrebné preukázať, že výdavok bol uhradený. Napríklad pri nákupoch platených formou dobierky si podnikat

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.