22.01.2019, 00:00

Ako sa Muskova Tesla vyhla súdu

Šéf Tesly Elon Musk nepôjde pred súd pre manipuláciu s cenou jej akcií. Vymenovaním nových členov správnej rady, medzi ktorými je aj miliardár Larry Ellison, splnil požiadavky americkej vlády.

Ako sa Muskova Tesla vyhla súdu
Zdroj: Reuters

Americkí regulátori si minulý rok posvietili na výrobcu elektrických áut Teslu a jej šéfa Elona Muska. Ten ešte v auguste jediným tweetom získal pozornosť nielen investorov a burzy, ale aj burzových regulátorov. Americká Komisia pre cenné papiere SEC tak začala konanie voči firme a jej vizionárskemu zakladateľovi.

Vláda ho obvinila z manipulácie s cenami akcií. Stalo sa tak po tom, čo Musk zverejnil ešte v auguste minulého roka na Twitteri príspevok „Zvažujem stiahnutie Tesly z burzy za 420 dolárov za akciu. Financovanie zabezpečené.“ Musk však očividne žiadne financovanie zabezpečené nemal a cena 420 dolárov za akciu je vysoko nadhodnotená oproti súčasnej hodnote akcií, ktorá sa pohybuje okolo 335 dolárov za akciu. Ani v čase, keď akcie Tesly dosahovali historické maximá, sa cena za jednu akciu nikdy neprehupla cez 400 dolárov.


Odvrátenie súdneho procesu
Bleskovo po zverejnení tweetu reagovala aj Komisia pre cenné papiere. Tá vzniesla proti Muskovi obvinenia z podvodu a manipulácie s cenou akcií. Muskovi hrozili dlhé súdne spory s Komisiou, ktoré mohli ovplyvniť profitabilitu firmy, ktorá aj tak ešte nikdy od svojho vzniku nedosiahla zisk. „Predseda predstavenstva a CEO spoločnosti obchodovanej na burze má dôležité povinnosti voči svojim akcionárom,“ povedala vtedy Stephanie Avakian, riaditeľka divízie aplikácie práva z Komisie pre cenné papiere. Podľa jej vyjadrení „táto zodpovednosť znamená, že treba byť svedomitý a opatrný pri pravdivosti a presnosti vyjadrení daných inv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.