23.01.2019, 00:00

Výdavky si musíte obhájiť

Každý druh podnikania si vyžaduje vynakladať iné špecifické druhy nákladov na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov. Podnikateľ ich však musí vydokladovať a obhájiť.

Výdavky si musíte obhájiť
Zdroj: Dreamstime

Nie každý náklad, ktorý súvisí s podnikaním, zákon o dani z príjmov posudzuje ako daňovo uznaný. Fyzické aj právnické osoby musia pri uplatňovaní nákladov rešpektovať zákonom stanovené pravidlá a limity. Dôležité je dodržať pravidlo, aby náklad, o ktorý si chce daňovník znížiť základ dane, súvisel s dosahovaním, zabezpečením a udržaním príjmu.


„Finančná správa pravidelne rieši prípady, pri ktorých sa snažia daňové subjekty znížiť svoje príjmy nákladmi, ktoré však nemajú s predmetom ich podnikania nič spoločné, pripomína Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva.

Daňovým výdavkom je totiž náklad alebo inak výdavok, ktorý bol preukázateľne vynaložený, to znamená, že podnikateľ má k nemu potrebný doklad, je zaúčtovaný v účtovníctve a súvisí s podnikaním. „Ak výdavky nesúvisia s podnikaním a podnikateľ nevie vyargumentovať ich opodstatnenosť, daňová kontrola ich vylúči z účtovníctva a dorubí daň, prípadne udelí sankcie,“ upozorňuje Ivana Skokanová. „Výdavky sa líšia nie v závislosti od toho, či ide o živnostníkov, slobodné povolania alebo firmy, ale od konkrétneho zamerania podnikania,“ zdôrazňuje.


„V novele zákona o dani z príjmov od roku 2017 boli zvýšené paušálne výdavky živnostníkov na 60 percent. Ak má podnikateľ taký predmet činnosti, ktorý nevyžaduje vysoké náklady, napríklad pri poskytovaní nehmotných služieb ako prekladateľ, účtovník, právnik, učiteľ jazykov, poradca, je výhodné použiť paušálne výdavky 60 percent,“ radí Ingrid Cicáková, daňová poradkyňa firmy ADEA tax. „Navyše si môže podnikateľ ešte odpočítať zo základu dane aj povinné odvody do poisťovní a nezdaniteľnú časť na daňovníka (za určitých podmienok). V prvom roku podnikania nie je takýto podnikateľ povinný ani hradiť príspevky do Sociálnej poisťovne,“ pripomína Ingrid Cicáková.

O tom, že paušálne výdavky mali u živnostníkov „úspech“, svedčia aj údaje z Finančnej správy. Podľa daňových priznaní fyzických osôb typu B za rok 2017 si výdavky percentom z príjmov, tzv. paušálne výdavky uplatnilo 231 163 daňovníkov a preukázateľné výdavky len 85 265 ľudí.

Zvážte, či vám stojí za to uplatňovať skutočné náklady
Prehľad najdôležitejších faktov  v uplatňovaní nákladov k dani z príjmov

Čo je daňový výdavok
Daňovým výdavkom je podľa zákona o dani z príjmov len taký, ktorý fyzická alebo právnická osoba vynaloží na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. To znamená, že musí súvisieť s predmetom činnosti daňovníka.


Je preukázateľne vynaložený – daňovník musí mať doklad, ktorým vie preukázať náklady (výdavky).
Doklad je zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný v evidencii podľa paragrafu 6 odseku 11 zákona o dani z príjmov.


Pri posudzovaní opodstatnenosti konkrétneho výdavku je potrebné prihliadať na charakter podnikania.

Akým spôsobom si možno uplatniť daňové výdavky

Fyzická osoba, ktorá má príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, si môže vybrať jeden zo spôsobov uplatnenia výdavkov:

1. paušálne výdavky vo výške 60 percent z úhrnu príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, rovnako tak aj z použitia diela alebo umeleckého výkonu (paragraf 6 odsek

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.