23.01.2019, 00:00

Výdavky si musíte obhájiť

Každý druh podnikania si vyžaduje vynakladať iné špecifické druhy nákladov na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov. Podnikateľ ich však musí vydokladovať a obhájiť.

Výdavky si musíte obhájiť
Zdroj: Dreamstime

Nie každý náklad, ktorý súvisí s podnikaním, zákon o dani z príjmov posudzuje ako daňovo uznaný. Fyzické aj právnické osoby musia pri uplatňovaní nákladov rešpektovať zákonom stanovené pravidlá a limity. Dôležité je dodržať pravidlo, aby náklad, o ktorý si chce daňovník znížiť základ dane, súvisel s dosahovaním, zabezpečením a udržaním príjmu.


„Finančná správa pravidelne rieši prípady, pri ktorých sa snažia daňové subjekty znížiť svoje príjmy nákladmi, ktoré však nemajú s predmetom ich podnikania nič spoločné, pripomína Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva.

Daňovým výdavkom je totiž náklad alebo inak výdavok, ktorý bol preukázateľne vynaložený, to znamená, že podnikateľ má k nemu potrebný doklad, je zaúčtovaný v účtovníctve a súvisí s podnikaním. „Ak výdavky nesúvisia s podnikaním a podnikateľ nevie vyargumentovať ich opodstatnenosť, daňová kontrola ich vylúči z účtovníctva a dorubí daň, prípadne udelí sankcie,“ upozorňuje Ivana Skokanová. „Výdavky sa líšia nie v závislosti od toho, či ide o živnostníkov, slobodné povolania alebo firmy, ale od konkrétneho zamerania podnikania,“ zdôrazňuje.


„V novele zákona o dani z príjmov od roku 2017 boli zvýšené paušálne výdavky živnostníkov na 60 percent. Ak má podnikateľ taký predmet činnosti, ktorý nevyžaduje vysoké náklady, napríklad pri poskytovaní nehmotných služieb ako prekladateľ, účtovník, právnik, učiteľ jazykov, pora

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.