15.02.2019, 00:00

Úver, pôžička či materská. Príjmy oslobodené od dane

V záplave daní existujú na Slovenskú príjmy, ktoré tejto povinnosti nepodliehajú. Dôvodom je hlavne ochrana najslabších vrstiev.

Úver, pôžička či materská. Príjmy oslobodené od dane
Zdroj: Pavol Funtál

Príjem z prenájmu nehnuteľnosti či iný zisk z príležitostných činností je od dane z príjmov oslobodený len do výšky 500 eur.

Daň z príjmu je už pre takmer každého prirodzená, no sú aj príjmy, ktoré sú oslobodené od dane. K takýmto príjmom patria najmä sociálne dávky, podpory, všetky dôchodky vyplácané Sociálnou poisťovňou, nemocenské, úrazové dávky, dávky v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi či príspevok na absolventskú prax. Dôvodom je hlavne ochrana sociálne najzraniteľnejších. Od dane oslobodené príjmy sú aj ceny a výhry či príjmy z predaja majetku. V zákone o dani si však treba pozorne pozrieť konkrétne podmienky, lebo aj tu platí viacero výnimiek. Netreba pritom zabúdať, že daňová povinnosť vzniká každému Slovákovi, ktorý za uplynulé zdaňovacie obdobie vykázal príjmy prevyšujúce 1 915,01 eura.

Príjmy z nehnuteľností
Andrej si kúpil byt, ktorý tri roky využíval na bývanie. Rozhodol sa však, že ho začne prenajímať za 500 eur mesačne. Za celý rok 2018 tak na nájme zarobil 6 000 eur. Príjem z nájmu je však od dane oslobodený len do výšky 500 eur. Daň tak zaplatí zo sumy len 5 500 eur, podmienkou je však jasné vydokladovanie nákladov s ním spojených – platenie energií a podobne. Ak sa Andrej po piatich rokoch od kúpy bytu rozhodne pre jeho predaj, tento príjem nemusí v daňovom priznaní uvádzať vôbec. Prenájom bytu patrí medzi príležitostné príjmy. Aj tu je zákon presný, do tejto kategórie tiež zaradil napríklad predaj lesných plodov a húb, ale tiež príjem z činnosti v poľnohospodárstve a fungovanie v lesnom či vo vodnom hospodárstve.


Dary, výhry, ceny
Štát to uľahčuje aj súťaženia chtivým ľuďom. Od daní sú oslobodené aj výhry, ceny či dokonca dary. V tomto prípade zákon ro

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.