15.02.2019, 00:00

Úver, pôžička či materská. Príjmy oslobodené od dane

V záplave daní existujú na Slovenskú príjmy, ktoré tejto povinnosti nepodliehajú. Dôvodom je hlavne ochrana najslabších vrstiev.

Úver, pôžička či materská. Príjmy oslobodené od dane
Zdroj: Pavol Funtál

Príjem z prenájmu nehnuteľnosti či iný zisk z príležitostných činností je od dane z príjmov oslobodený len do výšky 500 eur.

Daň z príjmu je už pre takmer každého prirodzená, no sú aj príjmy, ktoré sú oslobodené od dane. K takýmto príjmom patria najmä sociálne dávky, podpory, všetky dôchodky vyplácané Sociálnou poisťovňou, nemocenské, úrazové dávky, dávky v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi či príspevok na absolventskú prax. Dôvodom je hlavne ochrana sociálne najzraniteľnejších. Od dane oslobodené príjmy sú aj ceny a výhry či príjmy z predaja majetku. V zákone o dani si však treba pozorne pozrieť konkrétne podmienky, lebo aj tu platí viacero výnimiek. Netreba pritom zabúdať, že daňová povinnosť vzniká každému Slovákovi, ktorý za uplynulé zdaňovacie obdobie vykázal príjmy prevyšujúce 1 915,01 eura.

Príjmy z nehnuteľností
Andrej si kúpil byt, ktorý tri roky využíval na bývanie. Rozhodol sa však, že ho začne prenajímať za 500 eur mesačne. Za celý rok 2018 tak na nájme zarobil 6 000 eur. Príjem z nájmu je však

Dane 2020

Získajte komplexné daňové poradenstvo priamo do schránky k pravidelnému vydaniu Hospodárskych novín. 57 tém spísaných expertmi, 6 praktických brožúr a návod, ako vyplniť 2 daňové tlačivá na rok 2020.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.