14.03.2019, 00:00

Daniari zavádzajú eKasu. Týka sa 230-tisíc pokladníc

Od budúceho mesiaca sa každá nová prevádzka napojí na online systém Finančnej správy. Ďalších 230-tisíc elektronických registračných pokladníc to čaká o dva mesiace neskôr.

Daniari zavádzajú eKasu. Týka sa 230-tisíc pokladníc
Zdroj: Hospodárske noviny

Neautorizované pokladnice, upravené pokladničné výkazy a pokladničné doklady alebo poškodené dátové úložiská. Aj taká je realita v slovenskom podnikateľskom prostredí. K týmto zisteniam dospela daňová kontrola. Po zavedení systému eKasa sa budú pokladničné doklady evidovať priamo na portáli Finančnej správy. Nielen daniari, ale aj daňoví poradcovia očakávajú férovejšie podnikateľské prostredie. Z doterajších elektronických registračných pokladníc sa stanú online registračné pokladnice. Musia umožňovať online komunikáciu so systémom eKasa. S týmto cieľom je výrobca, dovozca alebo distribútor takýchto pokladníc povinný vykonať certifikáciu. Podnikatelia by sa mali skontaktovať so svojím dodávateľom pokladnice alebo softvéru a preveriť si, či ich systém bol certifikovaný na eKasu.
„Aktuálne evidujeme 16 žiadostí o certifikáciu od výrobcov pokladničných programov a chránených dátových úložísk. Finančná správa vydá prvé certifikácie už v najbližších dňoch,“ informovala HN Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy. Certifikovaní výrobcovia budú zverejnení na portáli Finančnej správy.

Povinne len noví podnikatelia
Od 1. apríla 2019 sa k systému musia pripojiť iba noví podnikatelia, teda tí, ktorí po 1. apríli budú mať vydané nové IČO. Ak si terajší podnikateľ po 1. apríli otvorí novú prevádzku alebo bude chcieť novú pokladnicu do existujúcej prevádzky, stále môže používať súčasný systém elektronickej registračnej pokladnice a dostane z daňového úradu DKP. „Súčasní podnikatelia sa totiž môžu k systému pripájať od apríla až do konca júna. Až od júla 2018 sú nové podmienky povinné pre všetky prevádzky,“ upozornila Skokanová. Potom už každý, kto vlastní elektronickú registračnú pokladnicu, bude musieť mať pridelený kód eKasa klient. O pridelenie kódu pokladnice budú môcť podnikatelia žiadať od polovice marca.


Kto môže požiadať o odklad
„Podnikateľ, ktorý má prevádzku alebo predajné miesto umiestnené v lokalite, kde nie je dostupný internetový signál, je povinný bez zbytočného odkladu podať žiadosť o povolenie odkladu zo zasielania údajov do systému eKasa a túto skutočnosť je povinný preukázať,“ upozorňuje Peter Hennel zo Slovenskej komory daňových poradcov. Spôsob mu zákon neurčil, ako jedna z možností podľa Hennela prichádza do úvahy preukázanie bydliska, miesta podnikania alebo sídla na miestach, kde nie je dostupný internetový signál. „Ide o takzvané biele miesta internetu. Ich zoznam býva uverejnený na webovom sídle Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu,“ vraví Hennel.

Výpadky internetu
Ak ide o krátkodobé dočasné výpadky internetu, keď podnikateľ nemôže z dôvodu prekročenia hraničnej doby odozvy zaevidovať doklady v systéme eKasa, je povinný zaslať uloženú dátovú sp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.