14.03.2019, 00:00

Daniari zavádzajú eKasu. Týka sa 230-tisíc pokladníc

Od budúceho mesiaca sa každá nová prevádzka napojí na online systém Finančnej správy. Ďalších 230-tisíc elektronických registračných pokladníc to čaká o dva mesiace neskôr.

Daniari zavádzajú eKasu. Týka sa 230-tisíc pokladníc
Zdroj: Hospodárske noviny

Neautorizované pokladnice, upravené pokladničné výkazy a pokladničné doklady alebo poškodené dátové úložiská. Aj taká je realita v slovenskom podnikateľskom prostredí. K týmto zisteniam dospela daňová kontrola. Po zavedení systému eKasa sa budú pokladničné doklady evidovať priamo na portáli Finančnej správy. Nielen daniari, ale aj daňoví poradcovia očakávajú férovejšie podnikateľské prostredie. Z doterajších elektronických registračných pokladníc sa stanú online registračné pokladnice. Musia umožňovať online komunikáciu so systémom eKasa. S týmto cieľom je výrobca, dovozca alebo distribútor takýchto pokladníc povinný vykonať certifikáciu. Podnikatelia by sa mali skontaktovať so svojím dodávateľom pokladnice alebo softvéru a preveriť si, či ich systém bol certifikovaný na eKasu.
„Aktuálne evidujeme 16 žiadostí o certifikáciu od výrobcov pokladničných programov a chránených dátových úložísk. Finančná správa vydá prvé certifikácie už v najbližších dňoch,“ informovala HN Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy. Certifikovaní výrobcovia budú zverejnení na portáli Finančnej správy.

Povinne len noví podnikatelia
Od 1. apríla 2019 sa k systému musia pripojiť iba noví podnikatelia, teda tí, ktorí po 1. apríli budú mať vydané nové IČO. Ak si terajší podnikateľ po 1. apríli otvorí novú prevádzku alebo bude chcieť novú pokladnicu do existujúcej prevádzky, stále môže používať súčasný systém elektronickej registračnej pokladnice a dostane z daňového úradu DKP. „Súčasní podnikatelia sa totiž môžu k systému pripájať od apríla až do konca júna. Až od júla 2018 sú nové podmienky povinné pre všetky prevádzky,“ upozornila Skokanov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.