21.03.2019, 00:00

Studňu si zlegalizujete aj dodatočne

Uvažujete nad vlastnou studňou? Potrebujete ju len na polievanie záhrady alebo má zásobovať celý váš dom? Na studňu s čerpadlom už totiž potrebujete povolenie úradov. O tom, ako pri jej zriadení postupovať, i o rôznych situáciách, ktoré v súvislosti s ňou môžu nastať, hovoria odborníci.

Studňu si zlegalizujete aj dodatočne
Zdroj: Pexels (Ilustračná snímka)

Odpovedá Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners

1. Domové studne
Na svojom pozemku pri chate by som si chcel dať vykopať studňu. Potrebujem na to vybavovať nejaké papiere?
Domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne, sú jednoduché vodné zariadenia. Medzi ne patria aj pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako 10 litrov za minútu. Ak sa voda z domovej studne čerpá ručne, nepotrebujete na to povolenie alebo súhlas štátnej vodnej správy. Môžete ju odoberať alebo inak používať a nepotrebujete na to ani stavebné povolenie či ohlásenie. Príkladom sú studne na potreby akýchsi rekreačných studničiek alebo studne na záhrade na polievanie kvetov či umývanie rúk. Ich využívanie je však len na vlastné nebezpečenstvo. Všetky ostatné studne, z ktorých sa voda nečerpá ručne, sa považujú za vodnú stavbu a na zariadenie je už potrebný súhlas úradov.

2. Vodná stavba
Staviam si rodinný dom, ktorý by som chcela napojiť na vlastný zdroj vody. Ktoré úrady musím požiadať o povolenie na jej výstavbu?
Ak budete čerpať vodu zo studne pomocou technických zariadení, akým je napríklad čerpadlo, ide o vodnú stavbu. Vtedy je potrebné postupovať podľa stavebného zákona a zákona o vodách. Musíte požiadať príslušný obecný úrad o vydanie povolenia a k žiadosti priložiť aj list vlastníctva. Preukazujete ním vlastnícke alebo iné právo k nehnuteľnosti. Potrebná je tiež kópia z katastrálnej mapy a projektová dokumentácia v dvoch vyhotoveniach. Jej súčasťou má byť hydrogeologický posudok na základe monitorovacieho vrtu. Ďalej sa k žiadosti prikladá súhlas príslušného stavebného úradu, ktorý overuje dodržanie podmienok územného rozhodnutia, doklad kvalifikovanej osoby a projektanta o ukončení vzdelania stavebného smeru, výpis zo živnostenského listu a doklad stavebného dozoru o ukončení vzdelania stavebného smeru. Nesmie chýbať vyjadrenie o podzemných vedeniach a stanoviská vlastníkov susedných parciel, ktorí sú tiež účastníkmi konania.


3. Poplatky za žiadosť
Doteraz sme využívali spoločnú studňu so susedmi, no pre opakované nezhody sme sa s manželkou rozhodli, že najlepšie bude, ak budeme mať svoju vlastnú studňu na našom pozemku. S akými poplatkami máme rátať?
Uhradiť treba správny poplatok 30 eur. Napokon je ešte potrebné požiadať príslušný obecný úrad o povolenia na odber podzemných vôd, ktoré musí byť vydané najneskôr so stavebným povolením. Okrem poplatku pri podaní žiadosti treba pamätať na to, že list vlastníctva musí byť použiteľný na právne účely a na pošte sa za to platí 7,90 eura. Za každú kópiu katastrálnej mapy zaplatíte osem eur a za projektovú dokumentáciu okolo päť eur za zdokumentovaný štvorcový meter. Za vyjadrenie o podzemných vedeniach sa platí približne 14 eur a hydrogeologický posudok odhadom 150 eur. Náklady na vydanie stavebného povolenia na studňu s čerpadlom teda môžu byť približne 225 eur. Ak je však potrebné vydať aj nové právoplatné územné rozhodnutie, celkový náklad na studňu sa môže ešte výrazne zvýšiť.

4. Prírodné obmedzenia
Je možné zrealizovať si studňu aj v náročnejšom teréne? Máme chalupu na strmom svahu. Na aké obmedzenia môžeme naraziť?
Okrem geologických a iných prírodných obmedzení, ktoré majú výrazný vplyv na výstavbu studne, sa môžu objaviť aj právne komplikácie, ktoré zabraňujú vybudovaniu studne. Jednou z nich je rozpor so záujmami vlastníkov susediacich pozemkov, keďže sa na vydanie povolenia na studňu vyžaduje aj súhlas dotknutých osôb, čiže vlastníkov. Ďalším problémom môže byť tiež stanovisko prevádzkovateľov podzemných vedení, keď sa plánovaná studňa môže nachádzať buď v mieste vedenia, alebo v ich ochrannom pásme. A ak by bolo potrebné upraviť územné rozhodnutie, treba rátať aj s väčším administratívnym a finančným zaťažením.

5. Zdravotne vyhovujúca voda
Kúpili sme s manželom starší dom na dedine. Stavba má svoju vlastnú studňu. Ako zabezpečiť, aby voda v nej bola zdravotne vyhovujúca?
Kvalita vody v studni závisí nielen od samotného prostredia, ale aj od hĺbky, z akej sa čerpá. Obyčajne platí, že čím je hĺbka väčšia, tým býva voda čistejšia. Pred výstavbou studne s cieľom používať vodu na varenie, pitie, umývanie či pranie je potrebné urobiť rozbor vody. Mnohé spoločnosti dnes vedia urobiť kvalitný rozbor vody za prijateľnú cenu. Zameriavajú sa hlavne na prítomnosť mikroorganizmov, na chemické látky a na organické ukazovatele, či sú vo vode prítomné látky ako akrylamid, benzén alebo dichlórbenzény. Ďalej je dôležité, či sa vo vode nachádzajú dezinfekčné prostriedky a ich vedľajšie produkty, napríklad voľný chlór alebo brómdichlórmetán. Sledujú sa aj látky ako horčík alebo vápnik, ich prítomnosť je žiaduca.

6. Platný zákon
Pred 20 rokmi sme kúpili dom s vlastným zdrojom vody. V minulom roku sa čiastočne novelizoval zákon o studniach. Aké povinnosti nám z toho vyplynuli?
Studne, ktoré nemali príslušné povolenie v súlade so zákonom účinným ešte od 15. januára 2015, museli ich majitelia do konca roka 2018 dať do súladu s týmto zákonom. Táto povinnosť sa vzťahovala iba na povolenie o zriadení vodnej stavby. Nevyžadovalo sa zladiť povolenie na odber podzemných vôd. Ak povolenie na zriadenie vodnej stavby nebolo v súlade so zákonom, žiadateľ ho musel najskôr zladiť s platným zákonom a potom musel zladiť s upraveným stavebným povolením aj samotnú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.