21.03.2019, 00:00

Studňu si zlegalizujete aj dodatočne

Uvažujete nad vlastnou studňou? Potrebujete ju len na polievanie záhrady alebo má zásobovať celý váš dom? Na studňu s čerpadlom už totiž potrebujete povolenie úradov. O tom, ako pri jej zriadení postupovať, i o rôznych situáciách, ktoré v súvislosti s ňou môžu nastať, hovoria odborníci.

Studňu si zlegalizujete aj dodatočne
Zdroj: Pexels (Ilustračná snímka)

Odpovedá Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners

1. Domové studne
Na svojom pozemku pri chate by som si chcel dať vykopať studňu. Potrebujem na to vybavovať nejaké papiere?
Domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne, sú jednoduché vodné zariadenia. Medzi ne patria aj pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako 10 litrov za minútu. Ak sa voda z domovej studne čerpá ručne, nepotrebujete na to povolenie alebo súhlas štátnej vodnej správy. Môžete ju odoberať alebo inak používať a nepotrebujete na to ani stavebné povolenie či ohlásenie. Príkladom sú studne na potreby akýchsi rekreačných studničiek alebo studne na záhrade na polievanie kvetov či umývanie rúk. Ich využívanie je však len na vlastné nebezpečenstvo. Všetky ostatné studne, z ktorých sa voda nečerpá ručne, sa považujú za vodnú stavbu a na zariadenie je už potrebný súhlas úradov.

2. Vodná stavba
Staviam si rodinný dom, ktorý by som chcela napojiť na vlastný zdroj vody. Ktoré úrady musím požiadať o povolenie na jej výstavbu?
Ak budete čerpať vodu zo studne pomocou technických zariadení, akým je napríklad čerpadlo, ide o vodnú stavbu. Vtedy je potrebné postupovať podľa stavebného zákona a zákona o vodách. Musíte požiadať príslušný obecný úrad o vydanie povolenia a k žiadosti priložiť aj list vlastníctva. Preukazujete ním vlastnícke alebo iné právo k nehnuteľnosti. Potrebná je tiež kópia z katastrálnej mapy a projektová dokumentácia v dvoch vyhotoveniach. Jej súčasťou má byť hydrogeologický posudok na základe monitorovacieho vrtu. Ďalej sa k žiadosti prikladá súhlas príslušného stavebného úradu, ktorý overuje dodržanie podmienok územného rozhodnutia, doklad kvalifikovanej osoby a projektanta o ukončení vzdelania stavebného smeru, výpis zo živnostenského listu a doklad stavebného dozoru o ukončení vzdelania stavebného smeru. Nesmie chýbať vyjadrenie o podzemných vedeniach a stanoviská vlastníkov susedných parciel, ktorí sú tiež účastníkmi konania.


3. Poplatky za žiadosť
Doteraz sme využívali spoločnú studňu so susedmi, no pre opakované nezhody sme sa s manželkou rozhodli, že najlepšie bude, ak budeme mať svoju vlastnú studňu na našom pozemku. S akými poplatkami máme rátať?
Uhradiť treba správny poplatok 30 eur. Napokon je ešte potrebné požiadať príslušný obecný úrad o povolenia na odber podzemných vôd, ktoré musí byť vydané najneskôr so stavebným pov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.