25.03.2019, 00:00

Posunutie lehoty treba vopred oznámiť úradom

Aké príjmy zo zahraničia sa priznávajú a aké sú dôvodom na odklad priznania? Čo je pasívny príjem a čo zahraničný? Práve tieto rozdiely rozhodujú o možnom posunutí lehoty na podanie priznania. Radia odborníci z Finančnej sprá

Posunutie lehoty treba vopred oznámiť úradom
Zdroj: Dreamstime

Lehota podania
Daňovník mal príjmy zo zamestnania vo Veľkej Británii. Kedy podáva daňové priznanie?
Základná lehota na podanie priznania k dani z príjmov je do troch mesiacov po uplynutí daňového obdobia. Tento rok pripadá posledný deň na 1. apríla. Zákonom stanovenú lehotu si možno posunúť podaním oznámenia o predĺžení lehoty na predpísanom tlačive. Ak sú súčasťou vašich príjmov aj zárobky plynúce zo zdrojov v zahraničí, môžete si lehotu posunúť až o šesť mesiacov, teda do 30. septembra.

Služby živnostníka
Ako postupuje živnostník, ktorý vlani fakturoval svoje služby odberateľom vo Veľkej Británii?
Ak vo Veľkej Británii fyzicky nepracoval, ale svoje služby poskytoval z nášho územia, ide síce o príjem plynúci zo zahraničia, ale nie zo zdrojov v zahraničí. Preto si lehotu na podanie priznania môže predĺžiť najviac o tri mesiace.

Typ priznania
Študent mal vlani príjmy zo zamestnania vo Veľkej Británii, tie presiahli sumu 1 915,01 eura. Aký typ daňového priznania musí doma podať?
Podáva daňové priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu A.


Modelový príklad
Daňovník mal príjmy zo zahraničia. V lehote do 1. apríla 2019 si podal oznámenie o predĺženie lehoty. Pos

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.