25.03.2019, 00:00

Posunutie lehoty treba vopred oznámiť úradom

Aké príjmy zo zahraničia sa priznávajú a aké sú dôvodom na odklad priznania? Čo je pasívny príjem a čo zahraničný? Práve tieto rozdiely rozhodujú o možnom posunutí lehoty na podanie priznania. Radia odborníci z Finančnej sprá

Posunutie lehoty treba vopred oznámiť úradom
Zdroj: Dreamstime

Lehota podania
Daňovník mal príjmy zo zamestnania vo Veľkej Británii. Kedy podáva daňové priznanie?
Základná lehota na podanie priznania k dani z príjmov je do troch mesiacov po uplynutí daňového obdobia. Tento rok pripadá posledný deň na 1. apríla. Zákonom stanovenú lehotu si možno posunúť podaním oznámenia o predĺžení lehoty na predpísanom tlačive. Ak sú súčasťou vašich príjmov aj zárobky plynúce zo zdrojov v zahraničí, môžete si lehotu posunúť až o šesť mesiacov, teda do 30. septembra.

Služby živnostníka
Ako postupuje živnostník, ktorý vlani fakturoval svoje služby odberateľom vo Veľkej Británii?
Ak vo Veľkej Británii fyzicky nepracoval, ale svoje služby poskytoval z nášho územia, ide síce o príjem plynúci zo zahraničia, ale nie zo zdrojov v zahraničí. Preto si lehotu na podanie priznania môže predĺžiť najviac o tri mesiace.

Typ priznania
Študent mal vlani príjmy zo zamestnania vo Veľkej Británii, tie presiahli sumu 1 915,01 eura. Aký typ daňového priznania musí doma podať?
Podáva daňové priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu A.


Modelový príklad
Daňovník mal príjmy zo zahraničia. V lehote do 1. apríla 2019 si podal oznámenie o predĺženie lehoty. Posunul si ju o tri mesiace. V predĺženej lehote do 30. 6. sa mu však nepodarilo získať všetky potvrdenia od zahraničného zamestnávateľa, preto žiada o predĺženie o ďalšie tri mesiace. Môže tak urobiť?
Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie priznania musí byť podané v zákonnej lehote do troch mesiacov od uplynutia príslušného daňového obdobia. Ďalšie oznámenie podané v lehote predĺženej podľa predchádzajúceho oznámenia však správca dane nebude akceptovať. Ak by tak urobil do 1. 4. 2019, potom je nové oznámenie platné a daňový úrad nebude pôvodné oznámenie akceptovať.

Splatnosť dane
Daňovník podal v lehote svoje daňové priznanie za rok 2018. V tomto termíne podal aj oznámenie o predĺžení svojej lehoty. Je možné, aby daňovník podal opravné daňové priznanie v novej predĺženej lehote?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.