25.03.2019, 00:00

Posunutie lehoty treba vopred oznámiť úradom

Aké príjmy zo zahraničia sa priznávajú a aké sú dôvodom na odklad priznania? Čo je pasívny príjem a čo zahraničný? Práve tieto rozdiely rozhodujú o možnom posunutí lehoty na podanie priznania. Radia odborníci z Finančnej sprá

Posunutie lehoty treba vopred oznámiť úradom
Zdroj: Dreamstime

Lehota podania
Daňovník mal príjmy zo zamestnania vo Veľkej Británii. Kedy podáva daňové priznanie?
Základná lehota na podanie priznania k dani z príjmov je do troch mesiacov po uplynutí daňového obdobia. Tento rok pripadá posledný deň na 1. apríla. Zákonom stanovenú lehotu si možno posunúť podaním oznámenia o predĺžení lehoty na predpísanom tlačive. Ak sú súčasťou vašich príjmov aj zárobky plynúce zo zdrojov v zahraničí, môžete si lehotu posunúť až o šesť mesiacov, teda do 30. septembra.

Služby živnostníka
Ako postupuje živnostník, ktorý vlani fakturoval svoje služby odberateľom vo Veľkej Británii?
Ak vo Veľkej Británii fyzicky nepracoval, ale svoje služby poskytoval z nášho územia, ide síce o príjem plynúci zo zahraničia, ale nie zo zdrojov v zahraničí. Preto si lehotu na podanie priznania môže predĺžiť najviac o tri mesiace.

Typ priznania
Študent mal vlani príjmy zo zamestnania vo Veľkej Británii, tie presiahli sumu 1 915,01 eura. Aký typ daňového priznania musí doma podať?
Podáva daňové priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu A.


Modelový príklad
Daňovník mal príjmy zo zahraničia. V lehote do 1. apríla 2019 si podal oznámenie o predĺženie lehoty. Pos

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.