16.04.2019, 06:42

Nová povinnosť pre firmy. Registrovať konečného užívateľa výhod

Spoločnosti zaregistrované v obchodnom registri pred 31. októbrom 2018 majú povinnosť do konca tohto roka zaregistrovať svojho konečného užívateľa výhod. Spoločnostiam registrovaným po tomto termíne táto povinnosť vzniká už pri registrácii v obchodnom registri. Ide o rozšírenie povinností pre podnikateľské subjekty, ale na druhej strane aj niekoľko nejednoznačností, ktoré komplikujú ich podnikanie.

Nová povinnosť pre firmy. Registrovať konečného užívateľa výhod
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

„Pre mnohé spoločnosti, najmä pre medzinárodné spoločnosti s komplikovanou organizačnou a vlastníckou štruktúrou, je pomerne zložité identifikovať konečných užívateľov výhod, ktorí majú byť zaregistrovaní na našom území,“ uviedla Dagmar Yoder, advokátka zo spoločnosti Deloitte Legal.

Zo zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu vyplýva, že v situáciách, keď nie je možné identifikovať konečného užívateľa výhod, má byť takto zaregistrovaný vrcholový manažment spoločnosti. Najmä pri veľkých medzinárodných spoločnostiach môže okruh osob zahŕňať okrem štatutárov často aj zamestnancov, ktorí sa im zodpovedajú. „V praxi napríklad aj riaditeľa oddelenia ľudských zdrojov alebo prevádzkového riaditeľa, a treba zdôrazniť, že povinnosť registrácie týchto osôb ako konečných užívateľov výhod je určite kontroverzná. V legislatívnom procese sa momentálne nachádza aj novela zákona o registri partnerov verejného sektora. Prináša niekoľko zmien, napríklad v súvislosti s registráciou vrcholného manažmentu namiesto konečného užívateľa výhod,“ vysvetlila Yoder.

Problémy môžu vzniknúť aj v prípade, keď veľkosť podielu spoločníka sama o sebe nezakladá povinnosť zaregistrovať ho ako konečného užívateľa výhod, ale povinnosť môže vzniknúť v súvislosti s konaním viacerých spoločníkov v zhode. Preto bude treba dôkladne posúdiť vlastnícke vzťahy a organizačnú štruktúru spoločností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.