23.04.2019, 00:00

Výhody usporia penzistom peniaze

Slabé príjmy mnohých penzistov obmedzujú. Barličkou sú rôzne zľavy, ktoré im ponúkajú mestá, dopravné podniky, ale aj štát. Tu je ich prehľad.

Výhody usporia penzistom peniaze
Zdroj: Dreamstime

Stravovanie
Všetky krajské, ale aj mnohé okresné mestá či obce poskytujú seniorom výhodnejšie stravovanie vrátane donášky jedla domov. V Bratislave v Starom Meste funguje až osem dodávateľských spoločností, kde sa dôchodcovia môžu stravovať za symbolické ceny. Príspevok je jedno euro alebo 1,50 eura na osobu a stravný lístok. Určuje sa podľa výšky dôchodku. Pri kúpe lístka musíte vyplniť „Žiadosť o príspevok“ a predložiť aktuálny výmer dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Lístky si môžete zaplatiť aj v plnej cene. Vo väčšine stravovacích zariadení ich kúpite len na pracovné dni. Mestská časť Ružinov ponúka až 15 jedální. Na webe príslušnej mestskej časti vždy nájdete aj podmienky výšky príspevku na stravu. V Ružinove je príspevok od 0,30 eura do 1,70 eura. V Banskej Bystrici sa môže senior naobedovať už od 1,74 eura. Maximálna suma za obed je 2,18 eura, a to vtedy, ak máte príjem do výšky 300 eur. Sedem jedální poskytuje dokonca aj večeru za 75 centov. V prípade, že máte príjem či dôchodok nad 300 eur, za obed zaplatíte od 2,68 eura do 3,35 eura. Čitateľka z Banskej Štiavnice Alžbeta využíva služby Červeného kríža. Keďže je vo veku 93 rokov, pomáha jej dovoz obeda až domov. Suma za jeden obed je 3,20 eura.

Stravovanie pre seniorov ponúka aj východ Slovenska. Košice-Západ zabezpečujú jedlo pre ľudí s trvalým pobytom v tejto mestskej časti v jedálni Janigová, Moyzesova 18, Košice – budova štátnych lesov. Cena obeda je 2,80 eura za jeden obed. Rozvoz jedla si môžete dohodnúť za 0,75 eura na jeden obed. Ak máte dôchodok do 400 eur, maximálna výška príspevku na stravovanie je jedno euro.

Doplatky za lieky
Zdravotné poisťovne vracajú podľa zákona niektorým poistencom – držiteľom preukazov, zdravotne ťažko postihnutým, invalidným a starobným penzistom – doplatky za lieky na predpis. Ak zaplatíte za lieky viac, ako je takzvaný limit spoluúčasti, peniaze vám vrátia raz za štvrtok na účet alebo poštovou poukážkou na adresu trvalého pobytu. Rozlišujeme viaceré výšky tohto limitu. Prvým je ochranný limit vo výške 30 eur.

Sem sa počítajú len najlacnejšie lieky na ochorenie, na ktoré podstupujete liečbu. Do limitu sa zahŕňajú doplatky za najlacnejší, takzvaný generický liek. To znamená, že ak vám lekár predpíše liek s doplatkom päť eur, ale zároveň existuje liek, ktorý má rovnakú účinnú látku, s nižším doplatkom, do limitu sa započíta nižší doplatok. Do limitu sa neráta väčšina antibiotík, ktoré sú určené na jednorazovú akútnu liečbu. Ak poberáte dôchodok viac ako 412 eur, tento limit sa na vás nevzťahuje. Platí to aj v prípade, že máte zdaniteľný príjem. Nevzťahuje sa však na prácu na dohodu, mimo pracovného pomeru. Starobní dôchodcovia majú nárok na ochranný limit na lieky vo výške 45 eur za štvrťrok. Podmienky sú stanovené totožne s hranicou 30 eur. Ak ste prekročili ochranný limit, o vrátenie preplatku nie je potrebné podávať akúkoľvek žiadosť. Poisťovňa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.