23.04.2019, 00:00

Výhody usporia penzistom peniaze

Slabé príjmy mnohých penzistov obmedzujú. Barličkou sú rôzne zľavy, ktoré im ponúkajú mestá, dopravné podniky, ale aj štát. Tu je ich prehľad.

Výhody usporia penzistom peniaze
Zdroj: Dreamstime

Stravovanie
Všetky krajské, ale aj mnohé okresné mestá či obce poskytujú seniorom výhodnejšie stravovanie vrátane donášky jedla domov. V Bratislave v Starom Meste funguje až osem dodávateľských spoločností, kde sa dôchodcovia môžu stravovať za symbolické ceny. Príspevok je jedno euro alebo 1,50 eura na osobu a stravný lístok. Určuje sa podľa výšky dôchodku. Pri kúpe lístka musíte vyplniť „Žiadosť o príspevok“ a predložiť aktuálny výmer dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Lístky si môžete zaplatiť aj v plnej cene. Vo väčšine stravovacích zariadení ich kúpite len na pracovné dni. Mestská časť Ružinov ponúka až 15 jedální. Na webe príslušnej mestskej časti vždy nájdete aj podmienky výšky príspevku na stravu. V Ružinove je príspevok od 0,30 eura do 1,70 eura. V Banskej Bystrici sa môže senior naobedovať už od 1,74 eura. Maximálna suma za obed je 2,18 eura, a to vtedy, ak máte príjem do výšky 300 eur. Sedem jedální poskytuje dokonca aj večeru za 75 centov. V prípade, že máte príjem či dôchodok nad 300 eur, za obed zaplatíte od 2,68 eura do 3,35 eura. Čitateľka z Banskej Štiavnice Alžbeta využíva služby Červeného kríža. Keďže je vo veku 93 rokov, pomáha jej dovoz obeda až domov. Suma za jeden obed je 3,20 eura.

Stravovanie pre seniorov ponúka aj východ Slovenska. Košice-Západ zabezpečujú jedlo pre ľudí s trvalým pobytom v tejto mestskej časti v jedálni Janigová, Moyzesova 18, Košice – budova štátnych lesov. Cena obeda je 2,80 eura za jeden obed. Rozvoz jedla si môžete dohodnúť za 0,75 eura na jeden obed. Ak máte dôchodok do 400 eur, maximálna výška príspevku na stravovanie je jedno euro.

Doplatky za lieky
Zdravotné poisťovne vracajú podľa zákona niektorým poistencom – držiteľom preukazov, zdravotne ťažko postihnutým,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.