04.06.2019, 00:00

Konateľ môže podnikať aj na autorskú zmluvu

V určitých prípadoch si môže konateľ, ktorý je v jednej osobe aj spoločník v malej eseročke, poskytnúť odmenu na základe autorskej licenčnej zmluvy. No to je len jedna zo situácií, ako môže konateľ využiť takúto možnosť?

Konateľ môže podnikať aj na autorskú zmluvu
Zdroj: Dreamstime

„Autorský zákon vymedzuje, čo sa nepovažuje za predmet autorského práva. Nie sú to napríklad: myšlienky, metódy, informácie, ktoré boli zahrnuté do diela. Teda nevzniklo dielo ako také, len v ňom boli použité myšlienky a informácie,“ upresňuje Ailina Hanková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

„Dielom nie sú ani texty právnych predpisov, technických noriem, ako aj nimi vytvorená prípravná dokumentácia alebo výsledky činnosti znalcov, tlmočníkov, prekladateľov. Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi diela súhlas na jeho použitie, teda udeľuje nadobúdateľovi licenciu. Ak konateľ vytvorí autorské dielo, ktoré napĺňa podmienky uvedené v autorskom zákone, potom má nárok na odmenu za jeho použitie. Nárok na odmenu má na základe písomne uzatvorenej licenčnej zmluvy s nadobúdateľom diela, v ktorej sú dohodnuté podmienky používania diela.“

Výhodnejšie možnosti
Spoločník alebo konateľ si využitím autorskej zmluvy môže zabezpečiť odmeňovanie za svoju činnosť pre svoju eseročku aj v priebehu roka. „Teda nečakať na vyplatenie podielu na zisku po jeho skončení," hovorí Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax consulting. „A je to z daňového hľadiska výhodnejšie, ako keby si vyplácal napríklad mzdu za prácu, presnejšie závislú prácu“.


Autor si vie uplatniť výhodné paušálne výdavky vo výške 60 percent z jeho príjmov a odmenu za použitie diela dokonca „nezodvodňuje“ odvodmi do Sociálnej i zdravotnej poisťovne bez ohľadu na jej sumu. Vyplatená odmena je, samozrejme, za predpokladu, že autorské dielo použije eseročka na dosahovanie, zabezpečenie či udržanie svojich príjmov, zároveň jej daňovým nákladom.

Konatelia môžu využívať aj iné možnosti. Môžu si napríklad kombinovať minimálnu mzdu, aby si zachovali zamestnanecké výhody, a účtovať náklady a odmeny za použitie autorského diela. „Táto m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.