04.06.2019, 00:00

Konateľ môže podnikať aj na autorskú zmluvu

V určitých prípadoch si môže konateľ, ktorý je v jednej osobe aj spoločník v malej eseročke, poskytnúť odmenu na základe autorskej licenčnej zmluvy. No to je len jedna zo situácií, ako môže konateľ využiť takúto možnosť?

Konateľ môže podnikať aj na autorskú zmluvu
Zdroj: Dreamstime

„Autorský zákon vymedzuje, čo sa nepovažuje za predmet autorského práva. Nie sú to napríklad: myšlienky, metódy, informácie, ktoré boli zahrnuté do diela. Teda nevzniklo dielo ako také, len v ňom boli použité myšlienky a informácie,“ upresňuje Ailina Hanková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

„Dielom nie sú ani texty právnych predpisov, technických noriem, ako aj nimi vytvorená prípravná dokumentácia alebo výsledky činnosti znalcov, tlmočníkov, prekladateľov. Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi diela súhlas na jeho použitie, teda udeľuje nadobúdateľovi licenciu. Ak konateľ vytvorí autorské dielo, ktoré napĺňa podmienky uvedené v autorskom zákone, potom má nárok na odmenu za jeho použitie. Nárok na odmenu má na základe písomne uzatvorenej licenčnej zmluvy s nadobúdateľom diela, v ktorej sú dohodnuté podmienky používania diela.“

Výhodnejšie možnosti
Spoločník alebo konateľ si využitím autorskej zmluvy môže zabezpečiť odmeňovanie za svoju činnosť pre svoju eseročku aj v priebehu roka. „Teda nečakať na vyplatenie podielu na zisku po jeho skončení," hovorí Peter F

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.