05.06.2019, 00:00

Ako si upravíte právne vzťahy k pôde

V praxi pri prenájme pôdy vzniknú rôzne situácie. Ako ich môžete zákonným spôsobom riešiť, vysvetľuje advokát Matej Marhavý

Ako si upravíte právne vzťahy k pôde
Zdroj: Dreamstime

Prípad prvý: Váš pozemok užíva niekto bez nájomnej zmluvy
Máte dve možnosti:
1. Buď máte záujem, aby dotyčná osoba na pozemku ďalej hospodárila. V takom prípade jej doručíte návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy. Môžete ho sformulovať podľa vzoru, ktorý sme uverejnili.
2. Ak už nechcete, aby na pozemku dotyčná osoba hospodárila, musíte jej doručiť výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku.

Čo by ste mali vedieť: Pozemky, ktoré sú mimo obce, teda v extraviláne, sú väčšinou v spoluvlastníctve. V takých prípadoch o podmienkach nájmu rozhodujú vždy vlastníci nadpolovičného spoluvlastníckeho podielu. Ak teda máte pozemok v spoluvlastníctve s inou osobou alebo viacerými, musíte dosiahnuť, aby s predloženým návrhom zmluvy súhlasili spolu s vami majitelia, s ktorými máte spoločnú výmeru nad 50 percent plochy. Jednoduchšie je to, ak vlastníte pôdu vcelku. V takom prípade podpisujete zmluvu sám. Ak sa s užívateľom pozemku nedohodnete alebo ak ste mu doručili výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku, je povinný vám pozemok vrátiť do 30 dní po zbere úrody. V prípade spoluvlastníctva sa aj pod výzvu musia podpísať vlastníci nadpolovičnej väčšiny výmery pozemku. Ak ide o pozemok, na ktorom nebola založená úroda, musí ho užívateľ na základe výzvy uvoľniť pre vás ako vlastníka do konca príslušného kalendárneho roka.

Prípad druhý: Užívate cudzie pozemky bez nájomnej zmluvy
Preukážete, že ste vlastníkovi uzatvorenie zmluvy navrhli, avšak ten do dvoch mesiacov odo dňa doručenia návrh neodmietol, ani vás nevyzval na vrátenie a prevzatie pozemku. Pri n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.