05.06.2019, 00:00

Ako si upravíte právne vzťahy k pôde

V praxi pri prenájme pôdy vzniknú rôzne situácie. Ako ich môžete zákonným spôsobom riešiť, vysvetľuje advokát Matej Marhavý

Ako si upravíte právne vzťahy k pôde
Zdroj: Dreamstime

Prípad prvý: Váš pozemok užíva niekto bez nájomnej zmluvy
Máte dve možnosti:
1. Buď máte záujem, aby dotyčná osoba na pozemku ďalej hospodárila. V takom prípade jej doručíte návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy. Môžete ho sformulovať podľa vzoru, ktorý sme uverejnili.
2. Ak už nechcete, aby na pozemku dotyčná osoba hospodárila, musíte jej doručiť výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku.

Čo by ste mali vedieť: Pozemky, ktoré sú mimo obce, teda v extraviláne, sú väčšinou v spoluvlastníctve. V takých prípadoch o podmienkach nájmu rozhodujú vždy vlastníci nadpolovičného spoluvlastníckeho podielu. Ak teda máte pozemok v spoluvlastníctve s inou osobou alebo viacerými, musíte dosiahnuť, aby s predloženým návrhom zmluvy súhlasili spolu s vami majitelia, s ktorými máte spoločnú výmeru nad 50 percent plochy. Jednoduchšie je to, ak vlastníte pôdu vcelku. V takom prípade podpisujete zmluvu sám. Ak sa s užívateľom pozemku nedohodne

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.