16.08.2019, 15:55

Materská dovolenka: 9 podstatných rád pre všetky mamy

Aj keď živnostníčky nemajú nárok na materskú dovolenku, majú nárok na vyplácanie dávky materské. Aké podmienky na jej získanie musia splniť, vysvetľuje Mária Ďurišová, špecialistka komunikácie Sociálnej poisťovne.

Materská dovolenka: 9 podstatných rád pre všetky mamy
Zdroj: Dreamstime.com

1. Ospravedlnené voľno
Materská dovolenka je ospravedlnené pracovné voľno zo zamestnania. Rodičovi ho na základe zákonníka práce poskytuje zamestnávateľ, aby sa tak mohol starať o svoje dieťa. Zamestnanec musí o materskú dovolenku zamestnávateľa požiadať.

2. Matka živnostníčka
Ak je matkou osoba, ktorá je živnostníčkou, nemôže čerpať materskú dovolenku, nakoľko nie je v pracovno–právnom vzťahu. Na dávku materské však nárok má. Základné podmienky nároku na materské sú rovnaké pre zamestnankyňu aj živnostníčku.

3. Platenie poistného
Aby mala živnostníčka nár

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.