11.10.2019, 13:08

20 tipov, ako si zabezpečiť majetok v katastri

  • Ak chcete podať návrh na vklad, dodržte postup, aby ste sa vyhli zbytočným prieťahom na katastri.
  • Predpísaný postup sa týka nielen spôsobu, ako návrh vyplniť, ale napríklad aj poplatkov za katastrálne úkony.
  • Pripomíname aj najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú ľudia pri vkladoch na kataster.
20 tipov, ako si zabezpečiť majetok v katastri
Zdroj: Dreamstime

Plánujete kupovať záhradu, byt či parcelu? Aj vy budete riešiť takzvaný návrh na vklad. Pod týmto pojmom treba rozumieť návrh na začatie konania o tom, aby vám okresný úrad povolil zapísať vklad vlastníckeho práva do katastra. Ide teda o právny úkon, ktorým sa obraciate na katastrálny odbor okresného úradu, aby začal konanie o zápise vkladu na váš list vlastníctva – v prospech vás ako kupca nehnuteľnosti. List vlastníctva je verejne dostupná listina obsahujúca sumár nehnuteľností, ktoré v určitom katastrálnom území vlastní konkrétna osoba alebo viacerí spoluvlastníci či manželia. Sú na ňom údaje nielen o pozemkoch, objektoch, bytových či nebytových priestoroch, ktoré dané osoby vlastnia, ale aj údaje o súvisiacich zmluvách, obmedzeniach, neskončených konaniach či iných tituloch.

1. Vytipovanie okresného úradu

V úvode formulára musíte vyplniť názov okresného úradu, ktorému podanie adresujete – návrh sa podáva na katastrálny odbor okresného úradu, v ktorého územnom obvode sa prevádzaná nehnuteľnosť nachádza. Ak sa napríklad objekt či pozemok nachádza v niektorom z katastrálnych území Bratislavy, je potrebné návrh adresovať katastrálnemu odboru Okresného úradu Bratislava. Ak je v danej záležitosti dotknutých viacero okresných úradov, napríklad ak prevádzate jednou zmluvou viacero nehnuteľností z rôznych oblastí na Slovensku, návrh môžete podať ktorémukoľvek z nich.

2. Identifikácia navrhovateľov

Návrh podpisujú účastníci daného právneho úkonu, teda účastníci zmluvy. Ak si vezmeme ako príklad zmluvu o prevode vlastníctva k nehnuteľnosti, navrhovateľmi sú predávajúci a kupujúci. Ak je niektorý z účastníkov zmluvy právnická osoba,

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.