11.10.2019, 13:08

20 tipov, ako si zabezpečiť majetok v katastri

  • Ak chcete podať návrh na vklad, dodržte postup, aby ste sa vyhli zbytočným prieťahom na katastri.
  • Predpísaný postup sa týka nielen spôsobu, ako návrh vyplniť, ale napríklad aj poplatkov za katastrálne úkony.
  • Pripomíname aj najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú ľudia pri vkladoch na kataster.
20 tipov, ako si zabezpečiť majetok v katastri
Zdroj: Dreamstime

Plánujete kupovať záhradu, byt či parcelu? Aj vy budete riešiť takzvaný návrh na vklad. Pod týmto pojmom treba rozumieť návrh na začatie konania o tom, aby vám okresný úrad povolil zapísať vklad vlastníckeho práva do katastra. Ide teda o právny úkon, ktorým sa obraciate na katastrálny odbor okresného úradu, aby začal konanie o zápise vkladu na váš list vlastníctva – v prospech vás ako kupca nehnuteľnosti. List vlastníctva je verejne dostupná listina obsahujúca sumár nehnuteľností, ktoré v určitom katastrálnom území vlastní konkrétna osoba alebo viacerí spoluvlastníci či manželia. Sú na ňom údaje nielen o pozemkoch, objektoch, bytových či nebytových priestoroch, ktoré dané osoby vlastnia, ale aj údaje o súvisiacich zmluvách, obmedzeniach, neskončených konaniach či iných tituloch.

1. Vytipovanie okresného úradu

V úvode formulára musíte vyplniť názov okresného úradu, ktorému podanie adresujete – návrh sa podáva na katastrálny odbor okresného úradu, v ktorého územnom obvode sa prevádzaná nehnuteľnosť nachádza. Ak sa napríklad objekt či pozemok nachádza v niektorom z katastrálnych území Bratislavy, je potrebné návrh adresovať katastrálnemu odboru Okresného úradu Bratislava. Ak je v danej záležitosti dotknutých viacero okresných úradov, napríklad ak prevádzate jednou zmluvou viacero nehnuteľností z rôznych oblastí na Slovensku, návrh môžete podať ktorémukoľvek z nich.

2. Identifikácia navrhovateľov

Návrh podpisujú účastníci daného právneho úkonu, teda účastníci zmluvy. Ak si vezmeme ako príklad zmluvu o prevode vlastníctva k nehnuteľnosti, navrhovateľmi sú predávajúci a kupujúci. Ak je niektorý z účastníkov zmluvy právnická osoba,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.