27.07.2016, 00:00

Na bezplatnú cestu vlakom si musíte pribaliť všetky potrebné doklady

Imobilní cestujúci majú možnosť využiť pomoc pri preprave. Musia sa však ohlásiť dopredu a na stanicu prísť včas.

Na bezplatnú cestu vlakom si musíte pribaliť všetky potrebné doklady
Zdroj: Dreamstime

Železničná spoločnosť Slovensko:

1. Do rýchlikov a diaľkových vlakov zaraďuje podľa svojich možností vozne na prepravu imobilných cestujúcich. Cestujúci so zdravotným postihnutím môžu okrem toho využiť viacero druhov zliav.

2. Bezplatne môžu cestovať, ak poberajú starobný, predčasný starobný, sirotský, vdovský, vdovecký, invalidný, dôchodok manželky či sociálny dôchodok a sociálny výsluhový dôchodok (vdovský výsluhový, vdovecký výsluhový, sirotský výsluhový alebo invalidný výsluhový). Na registráciu a získanie preukazu je okrem preukazu totožnosti potrebné aj potvrdenie o výplate dôchodkových dávok, nie staršie ako 30 dní (poberatelia sociálnych dôchodkov od Sociálnej poisťovne, poberatelia sociálnych výsluhových dôchodkov od Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky, Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže, Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia) a fotografia s rozmermi 2 x 3 cm. V pokladnici získajú preukaz poberateľa dôchodku do 62 rokov. Platnosť preukazu môže byť obmedzená na 12 mesiacov alebo menej. Preukazujú sa týmto preukazom a bezplatným cestovným lístkom.3. Cestovať môžu o 60 percent lacnejšie a v prvej vozňovej triede o 50 percent lacnejšie na Slovensku s preukazom ŤZP alebo ŤZP-S. Pri preprave osoby s preukazom ŤZP-S sa neplatí za jej sprievodcu. Naplatí sa ani za invalidný vozík, za kočík pre imobilné dieťa, za psa so špeciálnym výcvikom. Sprievodca môže cestovať bezplatne s držiteľom preukazu ŤZP-S aj vtedy, keď tento cestuje bezplatne. Musí mať pri sebe nielen lístok a preukaz na bezplatnú prepravu, ale aj preukaz ŤZP-S. Ak je držiteľom preukazu dieťa do dovŕšenia šiesteho roku, bezplatne sa s ním prepravuje aj jeho sprievodca. Pes so špeciálnym výcvikom nemusí mať košík a môže cestovať aj v 1. triede – musíte mať pri sebe preukaz psa so špeciálnym výcvikom a umiestniť mu známku na viditeľné miesto.

4. Vo vlakoch EuroCity bez ohľadu na vozňovú triedu sa platí 1 euro. Sprievodca príplatok platí len v 1. triede. Vo vlakoch SuperCity platia 5 eur v 2. vozňovej triede, ak využívajú bezplatnú prepravu. Ak ju nevyužívajú, priplatia si k cestovnému v 2. triede 1 euro. Sprievodca platí v 2. triede príplatok 5 eur. V 1. triede je príplatok pre všetkých 3 eurá. Na tratiach Tatranských elektrických železníc majú zľavy. Môžu cestovať bezplatne na území mesta Bratislava v osobných vlakoch a regionálnych expresoch (vlakoch zapojených do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji).

Rada HN:
Zdravotne postihnutí a imobilní cestujúci si môžu objednať prepravu a pomoc v Kontaktnom centre, nonstop tel. 18 188 (+421 24 48 58 188 pre volania zo zahraničia), info@slovakrail.sk, prípadne aj v pokladniciach, a to najmenej 24 hodín pred plánovanou cestou a prísť na železnicu najmenej 30 minút pred odchodom vlaku. Vozík musí mať brzdu a popruhy na upevnenie. Podrobné informácie sú na: http://www.slovakrail.sk/sk/ceny-zlavy-sr/tzp-imobilni.html

RegioJet:

1. V expresoch medzi Bratislavou a Košicami môžu cestovať so zľavou až 60 percent. Ceny sa tak začínajú na 3,60 eura. Ich sprievodcovia cestujú zadarmo. Potrebný je platný preukaz ŤZP alebo ŤZP-S vydaný na Slovensku. Vo vlakoch medzi Bratislavou a Komárnom majú tiež 60-percentnú zľavu, za celú trasu tak zaplatia 2,10 eura. Ich sprievodcovia majú cestu zadarmo. Na autobusov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.