27.07.2016, 00:00

Na bezplatnú cestu vlakom si musíte pribaliť všetky potrebné doklady

Imobilní cestujúci majú možnosť využiť pomoc pri preprave. Musia sa však ohlásiť dopredu a na stanicu prísť včas.

Na bezplatnú cestu vlakom si musíte pribaliť všetky potrebné doklady
Zdroj: Dreamstime

Železničná spoločnosť Slovensko:

1. Do rýchlikov a diaľkových vlakov zaraďuje podľa svojich možností vozne na prepravu imobilných cestujúcich. Cestujúci so zdravotným postihnutím môžu okrem toho využiť viacero druhov zliav.

2. Bezplatne môžu cestovať, ak poberajú starobný, predčasný starobný, sirotský, vdovský, vdovecký, invalidný, dôchodok manželky či sociálny dôchodok a sociálny výsluhový dôchodok (vdovský výsluhový, vdovecký výsluhový, sirotský výsluhový alebo invalidný výsluhový). Na registráciu a získanie preukazu je okrem preukazu totožnosti potrebné aj potvrdenie o výplate dôchodkových dávok, nie staršie ako 30 dní (poberatelia sociálnych dôchodkov od Sociálnej poisťovne, poberatelia sociálnych výsluhových dôchodkov od Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky, Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže, Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia) a fotografia s rozmermi 2 x 3 cm. V pokladnici získajú preukaz poberateľa dôchodku do 62 rokov. Platnosť preukazu môže byť obmedzená na 12 mesiacov alebo menej. Preukazujú sa týmto preukazom a bezplatným cestovným lístkom.3. Cestovať môžu o 60 percent lacnejšie a v prvej vozňovej triede o 50 percent lacnejšie na Slovensku s preukazom ŤZP alebo ŤZP-S. Pri preprave osoby s preukazom Ť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.