28.07.2016, 00:00

20 otázok pre ľudí s preukazom ŤZP

Príspevky na úpravu bytu či auta môžu uľahčiť život osobám s ťažkým zdravotným postihnutím. Na možnosti ako ich získať, vysvetľujú ľudia z praxe.

20 otázok pre ľudí s preukazom ŤZP
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny

1. Úprava bytu
Za akých podmienok môžem dostať príspevok na úpravu bytu?
Hradí sa z neho úprava existujúceho zariadenia bytu, vstupu a prístupu do bytu, prístupu k výťahu v bytovom dome. Nie však vybudovanie nového objektu alebo zariadenia, akými sú kúpeľňa, WC, plyn, kanalizácia, vodovod, ani úprava z dôvodu opotrebovania a prekročenia životnosti existujúceho zariadenia alebo opotrebovanie a prekročenie životnosti úpravy. Ide o bariéry, pre ktoré sa v byte alebo v rodinnom dome a v garáži nedokážete premiestňovať, orientovať, dorozumievať a zabezpečiť si sebaobsluhu.

2. Doklady k prestavbe
Aké doklady sú k prestavbe potrebné?
Musíte podať písomnú žiadosťna úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta svojho trvalého pobytu. Vhodné je, ak sa vopred budete informovať o všetkých náležitostiach, ktoré k žiadosti potrebujete. Vyžaduje sa aj komplexný posudok, podľa ktorého ste na úpravu odkázaný. Podmienkou je tiež, že máte v byte alebo v rodinnom dome trvalý pobyt alebo ste vlastníkom garáže. Garáž môže byť aj súčasťou nájomného bytu, nie však súčasťou zariadenia s celoročnou pobytovou sociálnou službou.

3. Vyplatenie peňazí
Príspevok na prestavbu som už v minulosti dostal. Môžem ho dostať znovu?
Ďalší peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže je možné poskytnúť po vyúčtovaní predchádzajúceho. Opäť na základe písomnej žiadosti. Možné je poskytnúť ho aj viackrát na rôzne úpravy bytu, rodinného domu alebo garáže, pričom súčet týchto peňažných príspevkov nesmie v období siedmich rokov presiahnuť 6 638,79 eura, ak boli príspevky poskytnuté na úpravu bytu alebo rodinného domu a 1 659,70 eura, ak na úpravu garáže. Výška sa určí percentuálnousadzbou v závislosti od ceny potrebnej úpravy a vášho príjmu. Zohľadňuje sa cena stavebných prác, materiálov a zariadení, najviac v sume ustanovenej v zozname stavebných prác, stavebných materiálov a zariadení. Nárok na jeho výplatu vzniká až právoplatným rozhodnutím.

4. Lehoty na prestavbu
Dokedy musím urobiť prestavbu?
Do šiestich mesiacov od poskytnutia peňažného príspevku. Najneskôr však do deviatich mesiacov, ak to nie je možné z dôvodov na strane osoby, ktorá úpravy vykonáva. Úradu o tom musíte predložiť potvrdenie od tejto osoby. Ďalej musíte vyúčtovať príspevok do 30 dní od skončenia úpravy. Povinný ste tiež predložiť príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny doklad o cene úpravy (predfaktúru).

5. Úprava vozidla
Aký príspevok môžem dostať na úpravu vozidla?
Peňažný príspevok môžete dostať aj viackrát na rôzne úpravy osobného motorového vozidla, spolu však v období siedmich rokov nesmie presiahnuť 6 638,79 eura. Výška sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny úpravy a vášho príjmu. Na príspevok máte nárok až na základe právoplatného rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Môžete ho dostať aj na základe predfaktúry alebo faktúry vyhotovenej osobou, ktorá je oprávnená vykonávať takéto úpravy osobných motorových vozidiel. Nedostanete ho na vozidlo, ktoré je podľa technického preukazu staršie ako päť rokov, ani ak váš príjem prevyšuje päťnásobok sumy životného minima. Nedostanete ho ani na úpravy, ktoré boli vykonané pred dňom vypracovania posudku, ani na úpravu vozidla zakú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.