28.07.2016, 00:00

20 otázok pre ľudí s preukazom ŤZP

Príspevky na úpravu bytu či auta môžu uľahčiť život osobám s ťažkým zdravotným postihnutím. Na možnosti ako ich získať, vysvetľujú ľudia z praxe.

20 otázok pre ľudí s preukazom ŤZP
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny

1. Úprava bytu
Za akých podmienok môžem dostať príspevok na úpravu bytu?
Hradí sa z neho úprava existujúceho zariadenia bytu, vstupu a prístupu do bytu, prístupu k výťahu v bytovom dome. Nie však vybudovanie nového objektu alebo zariadenia, akými sú kúpeľňa, WC, plyn, kanalizácia, vodovod, ani úprava z dôvodu opotrebovania a prekročenia životnosti existujúceho zariadenia alebo opotrebovanie a prekročenie životnosti úpravy. Ide o bariéry, pre ktoré sa v byte alebo v rodinnom dome a v garáži nedokážete premiestňovať, orientovať, dorozumievať a zabezpečiť si sebaobsluhu.

2. Doklady k prestavbe
Aké doklady sú k prestavbe potrebné?
Musíte podať písomnú žiadosťna úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta svojho trvalého pobytu. Vhodné je, ak sa vopred budete informovať o všetkých náležitostiach, ktoré k žiadosti potrebujete. Vyžaduje sa aj komplexný posudok, podľa ktorého ste na úpravu odkázaný. Podmienkou je tiež, že máte v byte alebo v rodinnom dome trvalý pobyt alebo ste vlastníkom garáže. Garáž môže byť aj súčasťou nájomného bytu, nie však súčasťou zariadenia s celoročnou pobytovou sociálnou službou.

3. Vyplatenie peňazí
Príspevok na prestavbu som už v minulosti dostal. Môžem ho dostať znovu?
Ďalší peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže je možné poskytnúť po vyúčtovaní predchádzajúceho. Opäť na základe písomnej žiadosti. Možné je poskytnúť ho aj viackrát na rôzne úpravy bytu, rodinného domu alebo garáže, pričom súčet týchto peňažných príspevkov nesmie v období siedmich rokov presiahnuť 6 638,79 eura, ak boli príspevky poskytnuté na úpravu bytu alebo rodinného domu a 1 659,70 eura, ak na úpravu garáže. Výška sa určí percentuálnousadzbou v závislosti od ceny potrebnej úpravy a vášho príjmu. Zohľadňuje sa cena stavebných prác, materiálov a zariadení, najviac v sume ustanovenej v zozname stavebných prác, stavebných materiálov a zariadení. Nár

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.