13.03.2017, 00:00

Ako platiť daň pri zrušení živnosti

Aj pri využití paušálnych výdavkov sa dá vo výpočte dane urobiť chyba. Najmä ak nepodnikáte celý rok, ale len časť.

Ako platiť daň pri zrušení živnosti
Zdroj: Dreamstime

Zavesili ste vlani živnosť na klinec, prípadne ste ho prerušili? Alebo ste začali podnikať v priebehu roka? Vo všetkých týchto prípadoch musíte svoje príjmy zdaniť. Avšak len vtedy, ak ste zarobili viac než 1 901,67 eura. Aký postup pritom zvoliť? Keďže väčšina živnostníkov u nás využíva paušálne výdavky, zameriame sa na túto situáciu. Uplatňovať si paušál je predsalen oveľa jednoduchšie a lacnejšie, ako viesť účtovníctvo. Pozor však. Pri podávaní daňového priznania za rok 2016 musíte dodržiavať ešte starú úpravu paušálnych výdavkov.

Starý verzus nový paušál
Staré pravidlá paušálu platili do 31. decembra 2016. Na rozdiel od nich počínajúc januárom 2017 platí už nová norma – zvýšilo sa percento paušálu, ako aj maximálna ročná suma výdavkov. Uvedené pozitívne zmeny, ktoré nastali od tohto roku, sa však stanú pre podnikateľov aktuálne až pri podávaní daňového priznania za rok 2017.


Teraz späť k nášmu príkladu. Podľa starej regule si mohol živnostník paušálne výdavky uplatniť vo výške 40 percent z úhrnu príjmov, najviac však do sumy 5 040 eur ročne, prípadne 420 eur mesačne. A to aj za mesiac, v ktorom skončil s biznisom.

Zádrhy pri vypĺňaní formulára
No uplatniť predpísaný paušál v stanovenej výške nie je také jednoduché. Ukážeme si to aj na daňovom priznaní podnikateľky, ktorá zrušila živnostenské oprávnenie.


Problémových miest v priznaní je viac. „Zádrhom môže byť napríklad aj úprava základu dane o neinkasované faktúry, neuhradené faktúry či nespotrebované zásoby," vymenúva daňová poradkyňa Veronika Solíková z poradenskej spoločnosti Účtovná jednotka. Ako zdôrazňuje, pri vypĺňaní tlačiva si treba všímať predtlač a číselné odkazy, ktoré poukazujú na vysvetľujúce poznámky pod čiarou k jednotlivým riadkom daňového priznania.

(plôška do otvaráka)
Čo má vedieť živnostník
Daň musí priznať po prekročení príjmu 1 901,67 eura.
Paušál za rok 2016 je 40 percent, najviac 5 040 eur.
Paušál 420 eur sa uplatní aj za mesiac, keď živnosť zrušil.
Po zrušení živnosti zruší aj registráciu pre DPH
Vráti daňovému úradu kartičku s DIČ a IČ DPH.

Vzorový príklad
Podnikateľka Karin Senešiová sa rozhodla, že využije paušálne výdavky, čo je oveľa jednoduchšie, ako viesť účtovníctvo. Jej hlavnou činnosťou bolo sprostredkovanie obchodu. Podnikala od začiatku roku 2016, ale živnosť z dôvodu prechodu na eseročku 16. mája 2016 skočila. Za tento čas zarobila 20 000 eur. Zaplatila preddavky na zdravotné poistenie 900 eur a sociálne poistenie 1 900 eur. Okrem toho v roku 2016 uhradila nedoplatok poistného na zdravotné poistenie z ročného zúčtovania za rok 2015 vo výške 200 eur. Okrem príjmov zo živnosti žiadne iné nemala. Keďže jej zárobok zo živnosti presiahol 1 901,67 eura, musí podať za rok 2016 daňové priznania na tlačive pre fyzické osoby typu B. Tlačivo ako vzor vyplnila spoločnosť Účtovná jednotka.

Daňové priznanie živnostníka, ktorý skončil s biznisom


I., II. a III. oddiel

V daňovom priznaní sa textové údaje zarovnávajú vľavo a píšu veľkými tlačenými písmenami.
Číselné údaje sa zarovnávajú vpravo.
Prázdne riadky ostávajú čisté, neprečiarknu sa.

Na prvej, ako aj na ďalších stranách priznania sa uvedie identifikačné číslo (DIČ). Krížikom sa vyznačí, že ide o riadne daňové priznanie a napíše sa rok 2016. Uvedie sa kód klasifikácie ekonomických činností SK NACE a slovne názov tejto hlavnej činnosti aj v textovej časti.


V I. oddiele sa na príslušnom mieste napíšu základné identifikačné údaje o daňovníkovi.


II. oddiel sa nevypĺňa vtedy, ak živnostník podáva priznanie sám. Dobrovoľne však môže uviesť telefónne číslo a e-mailovú adresu.


III. oddiel sa vypĺňa v prípade, že daňovník poberal niektorý z dôchodkov alebo si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na manžela/manželku. V našom prípade to tak nie je, preto tieto časti ostanú prázdne.

IV. oddiel
Údaje na uplatnenie daňového bonusu
Karin má s manželom dve deti. Na jedno si uplatňuje daňový bonus jej manžel, na druhé ona. V riadku 32 sa preto uvedie priezvisko a meno dieťaťa Seneši Richard a jeho rodné číslo 150521/0014. V rovnakom riad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.