13.03.2017, 00:00

Ako platiť daň pri zrušení živnosti

Aj pri využití paušálnych výdavkov sa dá vo výpočte dane urobiť chyba. Najmä ak nepodnikáte celý rok, ale len časť.

Ako platiť daň pri zrušení živnosti
Zdroj: Dreamstime

Zavesili ste vlani živnosť na klinec, prípadne ste ho prerušili? Alebo ste začali podnikať v priebehu roka? Vo všetkých týchto prípadoch musíte svoje príjmy zdaniť. Avšak len vtedy, ak ste zarobili viac než 1 901,67 eura. Aký postup pritom zvoliť? Keďže väčšina živnostníkov u nás využíva paušálne výdavky, zameriame sa na túto situáciu. Uplatňovať si paušál je predsalen oveľa jednoduchšie a lacnejšie, ako viesť účtovníctvo. Pozor však. Pri podávaní daňového priznania za rok 2016 musíte dodržiavať ešte starú úpravu paušálnych výdavkov.

Starý verzus nový paušál
Staré pravidlá paušálu platili do 31. decembra 2016. Na rozdiel od nich počínajúc januárom 2017 platí už nová norma – zvýšilo sa percento paušálu, ako aj maximálna ročná suma výdavkov. Uvedené pozitívne zmeny, ktoré nastali od tohto roku, sa však stanú pre podnikateľov aktuálne až pri podávaní daňového priznania za rok 2017.


Teraz späť k nášmu príkladu. Podľa starej regule si mohol živnostník paušálne výdavky uplatniť vo výške 40 percent z úhrnu príjmov, najviac však do sumy 5 040 eur ročne, prípadne 420 eur mesačne. A to aj za mesiac, v ktorom skončil s biznisom.

Zádrhy pri vypĺňaní formulára
No uplatniť predpísaný paušál v stanovenej výške nie je také jednoduché. Ukážeme si to aj na daňovom priznaní podnikateľky, ktorá zrušila živnostenské oprávnenie.


Problémových miest v priznaní je viac. „Zádrhom môže byť napríklad aj úprava základu dane o neinkasované faktúry, neuhradené faktúry či nespotrebované zásoby," vymenúva daňová poradkyňa Veronika Solíková z poradenskej spoločnosti Účtovná jednotka. Ako zdôrazňuje, pri vypĺňaní tlačiva si treba všímať predtlač a číselné odkazy, ktoré poukazujú na vysvetľujúce poznámky pod čiarou k jednotlivým riadkom daňového priznania.

(plôška do otvaráka)
Čo má vedieť živnostník
Daň musí priznať po prekroč

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.