StoryEditor

KOMENTÁR: Slovenský kapitálový trh vo svetle svetovej finančnej krízy

15.04.2009, 14:24
Svet sa zmieta vo vážnej finančnej a zároveň aj ekonomickej kríze globálnych rozmerov. Kapitálovými trhmi svetových finančných centier sa prelievajú tsunami investorských nálad, ktoré zrážajú ceny akcií ku dnu, aby ich vzápätí zdvihli opäť aspoň na čas nad hladinu.

Turbulencie prejavujúce sa výkyvmi cien akcií v desiatkach percent na dennej, príp. týždennej báze nemajú s bežnou situáciou na kapitálových trhoch príliš spoločné. Búrka, ktorá sa po dlhých rokoch takmer bezoblačnej oblohy prihnala na finančné trhy sa dá prirovnať k hurikánu, ktorý otriasa až samotnými základmi finančných trhov.

A hoci dnes ešte nikto s určitosťou nedokáže povedať či to najhoršie už máme za sebou, alebo nás to ešte len čaká, jedna vec je predsa len istá už dnes. A síce to, že finančné trhy musia prejsť revíziou a následnou rekonštrukciou, ktorej cieľom bude zvýšiť odolnosť finančného trhu nielen voči bežným výkyvom a búrkam, ale aj hurikánom aký zažívame dnes.

Poďme sa  pozrieť ako a či vôbec sa dianie na svetových finančných trhoch odrazilo aj na domácom kapitálovom trhu. Pre upresnenie dodajme, že slovenský kapitálový trh, hoci ho mnohí považujú už dávno za mŕtvy a neexistujúci, žije či skôr prežíva vo svojej vlastnej dosť oklieštenej podobe.

Presnejšie povedané, ten náš domáci kapitálový trh je zúžený výlučne na sekundárne obchodovanie, či skôr občasné obchodovanie pár (4-5) titulov, ktoré prežili ešte z čias prvej vlny kupónovej privatizácie. Bohužiaľ k primárnemu trhu ako ani reálnemu sekundárnemu trhu akcií sme sa zatiaľ na našom trhu nedopracovali.

No ako sa hovorí každá minca má dve strany a to platí aj o tom našom domácom kapitálovom trhu. Zatiaľ čo najvyspelejšie kapitálové trhy sveta, ako aj trhy okolitých krajín sa v uplynulých rokoch vyhrievali na slnku investorského záujmu, ktorý dvíhal ceny akcií na nich obchodovaných do výšin, náš trh ležal v tieni a na periférii záujmu investorov, čo malo za následok, že ocenenie aktív na domácej burze teda ceny akcií neboli natoľko exponované, resp. predražené. Logicky nastala situácia, že po veľkom prepade najvyspelejších trhoch sveta klesli ceny akcií aj na domácej burze, avšak zďaleka nie tak výrazne ako tomu bolo v okolitých krajinách.

Aký z toho plynie záver? Veľmi jednoduchý a zároveň rýdzo pragmatický a síce, že pri investovaní sa oplatí držať sa zlatého pravidla ktorým je diverzifikácia aktív, teda rozloženie rizika investície. Každý rozumný investor by mal pri svojom investovaní aplikovať princíp rozloženia rizika a to nielen v rámci zvolených investičných nástrojov (akcie, dlhopisy, podielové listy), ale aj v rámci sektorov a teritoriálneho rozloženia svojich investícií.

Ing. Róbert Kopál
autor pracuje v oblasti kapitálového trhu

menuLevel = 1, menuRoute = finweb, menuAlias = finweb, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 17:21