StoryEditor

Kód Istrobanky zanikol, nahradil ho nový spoločný

01.10.2009, 12:18
Od dnešného dňa už nie je možné posielať platby na účty v Istrobanke s kódom 4900 a nebudú ani spracované. Prvého októbra pôvodný kód banky definitívne zanikol. Po zlúčení banky s ČSOB ho už od 1. júla nahradil nový spoločný kód 7500.

Nový bankový kód

Po tomto termíne mohol kód 4900 prechodne fungovať ešte tri mesiace. V praxi to znamenalo, že do konca septembra mohli ešte dobiehať platby na pôvodné účty klientov zriadené v Istrobanke s kódom 4900 a boli riadne zaúčtované. Od októbra banka zaručí, že platby budú správne pripísané na účet pri použití starého čísla účtu s novým bankovým kódom 7500, alebo tiež nového čísla účtu, tiež už len s bankovým kódom 7500.

Po definitívnom zlúčení informačných systémov, ktoré sa má realizovať v období od decembra 2009 až február 2010, bude pripisovať platby a realizovať úhrady už len z nového čísla účtu. Podľa vyjadrenia ČSOB muselo dôjsť aj k zmene čísiel bežných účtov klientov Istrobanky, pretože pôvodné čísla účtov mali inú štruktúru ako účty v ČSOB a takisto, aby sa zamedzilo prípadným duplicitám v účtoch. Do konca septembra mali klienti informovať o zmene čísla nielen svojich obchodných partnerov, ale aj zamestnávateľa, ak mu ju posielal na účet v Istrobanke.

Nové čísla účtov nahlásila banka

Nahlasovaniu nových čísiel účtov sa vyhli vo vzťahu k Sociálnej poisťovni v súvislosti s pravidelnými odvodmi poistného na nemocenské, úrazové, dôchodkové a garančné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, pretože to za nich urobila banka.  Zmenu bankového kódu vykonala vo svojich systémoch za klientov aj Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika, UPC Broadband Slovakia a splátková spoločnosť Cetelem Slovensko.

Rovnakú službu sa rozhodli poskytnúť aj dvaja mobilní operátori (T-mobile a Orange), Slovak Telecom (T-com), Slovenská pošta kvôli inkasným príkazom cez SIPO, Generali Slovensko i rezort vnútra v súvislosti s poukazovaním dôchodkových splátok.

Zlúčenie bánk

Právnym nástupcom Istrobanky sa stala 1. júla Československá obchodná banka. Zlúčená banka začala pôsobiť pod značkou ČSOB a postupným spájaním vybraných pracovísk bude disponovať po celom Slovensku so sieťou 136 pobočiek. Ešte v júni predstavitelia banky avizovali, že v dôsledku spojenia bánk dôjde o prácu približne 200 ľudí a zaniknú niektoré depozitné produkty Istrobanky.

menuLevel = 1, menuRoute = finweb, menuAlias = finweb, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. január 2023 15:10