Rusko je teraz najväčším producentom ropy na svete a s ďalším rastom ťažby počíta aj tomto roku.
Návrat na rastovú dráhu
Rusko sa tak z hľadiska ťažby ropy vracia na rastovú dráhu, ktorú prerušilo v roku 2008. Vtedy denná ťažba klesla na približne 9,78 milióna z 9,87 milióna barelov v roku 2007. Bol to zároveň prvý pokles objemu ťažby po desiatich rokoch.
Minuloročný návrat k rastu ťažby ropy možno pritom považovať za prekvapivý. Koncom roka 2008 totiž analytici väčšinou predpovedali, že pokles ťažby bude pokračovať, a to hlavne kvôli slabším investíciám do rozvoja nových polí. Dôvodom k pesimistickým predpovediam bol vtedy aj fakt, že sa prudko znižovali ceny ropy.
Prekonané odhady
V priebehu minulého roka sa však ceny ropy zotavili a vyšplhali sa až k 80 dolárom za barel, pričom začiatkom roka sa pohybovali okolo 40 dolárov a dočasne klesli ešte nižšie. Najväčšie ruské ťažobné firmy na čele so spoločnosťou Rosneft tak urýchlili vývoj nových polí na východe Sibíri, aby zabezpečili surovinu pre prvý ruský ropovod na pobreží Pacifiku. Ťažba tak nakoniec prekonala pôvodné odhady.
Analytici teraz predpokladajú, že v tomto roku by Rusko mohlo objem ťažby ropy zvýšiť asi o 1,1 percenta. Spoliehajú pritom práve na nové polia v oblasti východnej Sibíri, ktorá by mala pomôcť vyrovnať pokles ťažby v starších poliach viac na západ. Dôležitosť východosibiřských polí tak zrejme ďalej porastie.
Rusko v súčasnosti ťaží viac ropy ako Saudská Arábia, ktorá je tradične najväčším svetovým producentom tejto suroviny. Arabi však teraz zámerne ťažia menej ropy, pretože Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorej sú hlavným predstaviteľom, si zhruba pred rokom odsúhlasila zníženie ťažby, aby vyrovnala pokles dopytu v dôsledku hospodárskej krízy.