Štvordňovú sériu poklesov tento rok index ešte nezaznamenal. Išlo o najdlhší, štvordňovou korekciou neprerušený, rast v histórii indexu. Predošlý rekord, 143 dní, dosiahol index v roku 1954. Aktuálny rast trval až 158 dní, no včerajší pokles ho ukončil.
Trhy poslal nadol hlavne energetický sektor, ktorý bol najslabším. Dôvodom bol prvý pokles ceny ropy po sedemdennej sérii prírastkov. Celkovo ale pokračoval posledný trend poklesu, ktorý nastolila neschopnosť indexu SP500 prekonať rezistenciu 1700 bodov, rast výnosov na dlhopisoch ako aj obavy z vývoja ekonomík emerging markets.
Ekonomiky EM totiž značne spomaľujú a nie je to len fenomén Číny, ale takmer všetkých emerging ekonomík. Doteraz bol ich silný rast samozrejmosťou, no teraz sa začínajú už aj rozvinuté ekonomiky vracať naspäť do role vedúcich ekonomík. Outsorcing a offshoring už nemá taký význam vzhľadom na zmenšujúce sa nožnice medzi mzdami týchto dvoch blokov.
Na tento vývoj poukazuje aj spoločnosť Bridgewater vo svojom najnovšom reporte. Momentum globálnej ekonomiky sa posúva smerom k rozvinutým ekonomikám od emerging markets, ktoré počas finančnej krízy ťahali globálny rast. Po prvý krát od polovice roka 2007 totiž vyspelé ekonomiky, vrátane Japonska, US a Európy, prispievajú v nominále viac k rastu globálnej ekonomiky, než emerging markets vrátane krajín BRIC. Vo veľkej miere za to môže rast japonskej ekonomiky a spomalenie Číny.
Ak aktuálne klesajú US akciové trhy kvôli obavám o tapering a vyšším výnosom na US dlhopisoch, emerging markets to zasiahlo oveľa viac. Okrem neistoty ohľadom rastu samozrejme hrajú veľkú úlohu aj vyššie výnosy na US dlhopisoch. Doteraz sme sa totiž bavili o raste výnosov, ktorý sa týkal postupu z extrémne nízkych úrovní. Aktuálne sú ale výnos na US dlhopisoch na 2-ročných maximách, čo samozrejme láka kapitál naspäť do US a tiež do Japonska alebo Švajčiarska.
Obnova US samozrejme nie je najsilnejšia spomedzi vyspelých ekonomík, no stále je na tom lepšie než väčšina ostatných krajín. Nasledujúci graf ukazuje, ako sa podarilo vzrásť jednotlivým parametrom ekonomiky a trhov počas prvých štyroch rokov obnovy (index SP500; operačné zisky; bilancia Fedu; užívatelia potravinových poukážok; bezolovnatý benzín; HDP; disponibilné príjmy; a pracovné miesta).
Pracovný trh v US samozrejme ostáva slabý, no Fed svojimi pravidelnými mesačnými nákupmi dokáže pre podporu pracovného trhu urobiť veľmi málo. Na programe je teraz normalizácia menovej politiky. Ak sa Fed snažil ekonomike pomôcť cez efekt bohatstva, teda udržiavanie cien aktív vyššie než by inak boli, normalizácia úrokových sadzieb asi bude znamenať pokles akcií. Okrem poklesu US trhov by sme mohli vidieť v stratách aj európske indexy.
Zaujímavo na pokles vyzerá napríklad paneurópsky index Eurostoxx 50. Ten nedokázal prelomiť predošlé maximum na 2855 bodoch a zároveň sa vymanil aj z rastového kanálu, v ktorom sa doteraz index pohyboval. Priestor na pokles siaha k úrovni 2700 bodov.
Ján Beňákanalytik TRIM Broker Obchodovanie s TRIM Broker |