Agentúra Moody's zmenila výhľad ratingu Nemecka, Holandska a Luxemburska zo stabilného na negatívny, informovala v noci nadnes tlačová agentúra Reuters.
Všetky tri krajiny majú stále rating Aaa. Zmenu výhľadu agentúra odôvodnila neistotou ohľadom pokračujúcej dlhovej krízy eurozóny. Zároveň Moody's potvrdila rating Aaa pre Fínsko a jeho stabilný výhľad.
Nemecko zostáva bezpečím
Nemecko slúži ako posledná záchrana pre nadmerne zadlžené krajiny. "Na jeho silu sa spoliehajú aj stabilizačné programy EFSF a ESM. Ak by bol znížený jeho rating, tak by investori požadovali vyššie výnosy z eurovalu aj juhoeurópskych krajín," vysvetľuje analytik Colosseum Boris Tomčiak. Výnosy nemeckých dlhopisov by však podľa neho nemuseli vôbec vzrásť.
Vláda Angely Merkelovej dnes odkázala agentúre, že krajina zostane pre investorov bezpečným prístavom aj napriek zmene výhľadu. Aj podľa Dávida Dereníka z UniCredit Bank sa krajina na základe výnosov z dlhopisov stále radí medzi top bezpečné miesta na svete. Ako dodáva, veľmi podstatné by bolo, čo by predchádzalo zníženiu ratingu.
Nemecké ministerstvo financií ale Moody's upozornilo, že hrozba, ktorú predstavujú dlhové problémy okrajových štátov, nie je nová a že hospodárska a finančná situácia Nemecka je naďalej dobrá. Svedčí o tom aj reakcia trhov, ktoré Nemecko "odmenili" rekordne nízkymi nákladmi na obsluhu jeho dlhov.
Výnos z desaťročných nemeckých dlhopisov
Zdroj: Bloomberg
V prípade Nemecka okrem nákladov na riešenie dlhovej krízy v Európe spomína Moody´s to, že nemecký bankový systém čelí zhoršujúcej sa situácii na finančnom trhu v Európe a má vysokú expozíciu voči vládnym dlhopisom PIIGS.
Aj luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý je zároveň predsedom Euroskupiny, agentúre Moody's pripomenul, že všetky tri krajiny - Nemecko, Holandsko aj Luxembursko - majú "pevné základy a sú odhodlané naďalej pomáhať pri zabezpečení stability eurozóny ako celku". Holandsko rozhodnutia ratingových agentúr nikdy nekomentuje, uviedol hovorca holandského ministerstva financií Niels Redeker.
Grexit je reálnejší
Podľa ratingovej agentúry sa zvýšila tiež možnosť, že problémové krajiny eurozóny - ako sú Španielsko a Taliansko - budú potrebovať väčšiu pomoc, čo zaťaží krajiny s najvyšším ratingom.
Podľa agentúry sa zvyšuje riziko výstupu Grécka z eurozóny, čo by znamenalo ďalšie zhoršenie situácie v Španielsku a Taliansku. "Hoci to nie je východiskový scenár Moody´s , riziko opustenia eurozóny Gréckom vzrástlo od začiatku roka výrazne viac oproti nášmu očakávaniu," uviedla agentúra. Odchod Grécka podľa nej predstavuje reálnu hrozbu pre existenciu eura a v prípade tohto scenára očakáva sériu šokov pre finančný sektor.
Ak by došlo ku Grexitu, ovplyvnilo by to aj financovanie Španielska a Talianska, ktoré by mohli stratiť možnosť získať peniaze na financovanie dlhu z trhov od investorov. Ak by k tomu došlo, ostatné krajiny eurozóny by museli nájsť prostriedky na záchranu týchto ekonomík. Európa však na záchranu ani jednej z týchto krajín nemá dostatok peňazí.
Dopad na výnosy
Zníženie ratingu by mohlo viesť k tomu, že investori budú od dlhopisov týchto krajín vyžadovať vyššie výnosy. Podľa Kamila Borosa zo spoločnosti X-Trade Brokers sa však pri štátnych dlhopisoch riadia investori ratingami len minimálne.
"Neočakávam, že by prípadné zníženie ratingu týchto krajín malo výrazný dopad na výnosy z ich dlhopisov, ktoré investori považujú za najbezpečnejšie," vysvetľuje. Podobne sa podľa neho nič nestalo ani na amerických dlhopisoch, keď USA prišli o najvyšší rating od agentúry S&P.
Pozrite sa na dnešný kurz eura