A čo je ešte dôležitejšie, množstvo peňazí, ktoré firmy získali upísaním svojich akcií, sa oproti predchádzajúcemu kvartálu znížilo o dve tretiny na necelých 2,47 miliardy eur.
Európu tak v objeme peňazí získaných z IPO predbehli Spojené štáty, kde 32 spoločností vstupujúcich na burzu zarobilo upísaním akcií v prepočte celkovo 3,76 miliardy eur. Vyplýva to z prehľadu IPO Watch Europe spoločnosti Pricewaterhouse Coopers.
"Obdobie od júla do septembra je, pokiaľ ide o počet primárnych upísaní akcií, tradične slabé. Viacero firiem, ktoré vstúpili na trh, síce stále slávi úspech a nemá problém nájsť pre svoje akcie kupca, kolísavosť akciových trhov a neúspech niektorých IPO z poslednej doby však záujem ďalších emitentov utlmuje," hovorí Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy zo spoločnosti Pricewaterhouse Coopers Audit.
Čistý príjem z akcií je podľa neho v súčasnosti pomerne nízky, a mnohí investori radšej vkladajú svoje peniaze do výnosnejších dlhopisov. Vedúcim európskym trhom bol rovnako ako v druhom štvrťroku Londýn, kde prebehlo 18 IPO v celkovej hodnote 1,66 miliardy eur. V britskej metropole sa odohrali aj tri z piatich najväčších primárnych upísaní. V polovici júla privítala londýnska burza vôbec najväčšie IPO posledného štvrťroka - investičná spoločnosť Vallar tam predala akcie za 822 miliónov eur.
Zo spánku precitla aj Deutsche Börse, na ktorej boli v druhom štvrťroku upísané akcie iba za päť miliónov eur. Od júla do septembra sa vo Frankfurte uskutočnili IPO v celkovej hodnote 377 miliónov eur. Takmer celá táto suma však padá na vrub druhého najväčšieho európskeho primárneho úpisu, ktorý v júli uskutočnila mediálna spoločnosť Ströer Out-of-Home Media.
Tradične veľký počet IPO zaznamenala aj varšavská burza. Teraz na ňu vstúpilo 32 spoločností, ktoré získali celkovo 55 miliónov eur. To ostro kontrastuje s žalostnou situáciou pražskej burzy, na ktorej sa neuskutočnilo žiadne IPO už viac ako dva roky. "Pražská burza je pre mňa niečo ako internetová kaviareň, kde stále tí istí ľudia obchodujú dokola desať alebo pätnásť rovnakých akcií," hovorí finančný riaditeľ pražskej firmy Photon Energy Georg Hotaru.
Jeho spoločnosť, ktorá pôsobí v solárnom biznisu, sa pred dvoma rokmi rozhodla získať peniaze primárnym úpisom akcií. Hoci ide o českú firmu, nevstúpila na pražskú burzu, ale rozhodla sa ísť do Poľska. "Pražský trh nespĺňa jednu zo svojich základných funkcií - nie je miestom, kde by spoločnosti mohli získať kapitál. Varšavská burza takým miestom je," vyhlásil Hotaru v rozhovore pre agentúru Bloomberg.