Za organizovanými hackerskými útokmi na finančné inštitúcie Južnej Kórey a ďalších štátov po celom svete stojí Pchjongjang, vyplýva zo správy juhokórejského Inštitútu finančnej bezpečnosti (FSI).
KĽDR sa v dôsledku sankcií už pri útokoch nesústreďuje na získavanie vládnych či vojenských informácií, ale snaží sa získať financie, uvádza ďalej správa. Agentúre Reuters sa nepodarilo získať vyjadrenie severokórejského zastúpenia pri OSN. Severná Kórea akékoľvek spojenie s kybernetickými útokmi pravidelne popiera.
Útok na Sony
Pchjongjang býva spájaný napríklad s útokom na spoločnosť Sony Pictures v roku 2014, počas ktorého zmizlo veľké množstvo dát, na internete sa objavili osobné údaje zamestnancov a pirátske kópie nových filmov.
Niektoré firmy zaoberajúce sa počítačovou bezpečnosťou KĽDR pripisujú aj celosvetový útok vydieračského vírusu WannaCry, ktorý v máji zasiahol na 300-tisíc počítačov v 150 krajinách a čiastočne paralyzoval britské štátne zdravotníctvo (NHS).
Finančné služby
Ruská spoločnosť Kaspersky Lab má za to, že Severná Kórea stojí aj za kybernetickým útokom na poľské banky. Americkí činitelia zase Pchjongjangu pripočítajú kybernetickú krádež 81 miliónov dolárov (69 miliónov eur), ku ktorej došlo po prelomení systému bangladéšskej centrálnej banky.
Americká spoločnosť FireEye vo svojej správe uviedla, že Severná Kórea kybernetickú špionáž čoraz častejšie využíva k finančnému zisku a zameriava sa aj na služby spojené s virtuálnymi menami.
Úrady i inštitúcie
Správa inštitútu FSI identifikovala osem útokov, pri ktorých severokórejskí hackeri cielil na juhokórejské vládne a ekonomické inštitúcie. Ďalej spomína novosformovanú hackerskú skupinu Andariel, ktorá je činná prinajmenšom od vlaňajšieho mája.
FSI má za to, že táto skupina preniká do bankomatov, a pokúša sa tak získať informácie o bankových kartách, ktoré buď predáva na čiernom trhu, alebo ich využíva k výberu hotovosti. Vytvorila údajne aj malware, s ktorého pomocou prenikla na internetové servery prevádzkujúce hazardné hry.