Štát nemôže byť stále ten, kto dotuje poľnohospodárov pri extrémnych výkyvoch počasia, hovorí Matečná.
O téme dvojakej kvality potravín sa často diskutovalo aj v minulosti, no kroky sa nepodnikli. Prečo prišlo ku kontrole výrobkov až teraz?
Bola to jedna z prvých tém, ktorú som ako ministerka po mojom nástupe v minulom roku začala riešiť. Aj ja som často nakupovala v prihraničných oblastiach a povedala som si, prečo by som to mala robiť? Keď to rovnako vyzerá v Rakúsku a je to rovnaký produkt, prečo by som si to nemohla kúpiť aj doma? Aj keď Potravinová komora Slovenska tvrdí, že týmto vyháňam spotrebiteľov do Rakúska, opak je pravdou. Chcem docieliť, aby výrobcovia, ktorí dodávajú na jednotný európsky trh, dodávali totožné výrobky. Nie je možné, aby sme chodili dva kilometre ďalej pre Persil, ak si ho môžeme kúpiť aj blízko domu.
Na tému rokovali aj premiér Robert Fico a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Aké závery na stretnutí padli?
Ak máme jeden trh, jedného spotrebiteľa, tak si potom zaslúžime aj rovnako kvalitné potraviny. Keď som tento návrh predniesla, tak mnohí ministri iných európskych krajín sa na to pozerali s úsmevom, a dokonca aj Juncker vtedy tvrdil, že to nie je téma. Po minulotýždňovom rokovaní Juncker pripustil, že je to problém, ktorý je...
Zostáva vám 85% na dočítanie.