Balkán je možno na pokraji obchodnej vojny, rozbuškou sa môže stať výrazné zvýšenie dovozných ciel na niektoré poľnohospodárske výrobky, ku ktorému v júli siahlo Chorvátsko. Uviedla to dnes agentúra Reuters. Štyri susedné krajiny Srbsko, Bosna, Macedónsko a Čierna Hora, ktoré na rozdiel od Chorvátska nie sú členmi Európskej únie, chystajú protiopatrenia. Dnes dali Chorvátsku ultimátum, aby nariadenie do konca týždňa stiahlo.
Chorvátsko minulý mesiac zvýšilo poplatok za kontrolu obsahu ovocia a zeleniny na obsah škodlivín. Cena sa zdvihla na 2000 chorvátskych kún (270 eur) z predchádzajúcich 90 kún. Ako dôvod krajina uviedla nutnosť dodržiavať štandardy EÚ a ochranu spotrebiteľov.
Opatrenie sa dotýka 168 krajín mimo EÚ, najviac ale zasiahne susedné krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ, ale sú najväčšími dovozcami ovocia a zeleniny do Chorvátska. Tieto krajiny krok Chorvátska ústami srbského ministra obchodu Rasima Ljajića dnes označili za protekcionistický, populistický a proti duchu dobrých susedských vzťahov. Nechcú vraj obchodnú vojnu, nariadenie však podľa nich poškodzuje ich rovnaký prístup na trh, čo im garantujú predvstupové dohovory s EÚ. Pred vyriešením záležitosti chcú zaviesť protiopatrenia podľa vlastného uváženia.
Chorvátsky minister poľnohospodárstva Tomislav Tolušić uviedol, že vec sa urovná do jedného až dvoch týždňov, až sa ukáže, v čom je problém. Pozval svojich kolegov na budúci týždeň do Záhrebu na ďalšie rozhovory.
Podľa ekonómov je zámerom Chorvátska chrániť svojich vlastných poľnohospodárov pred lacnejším dovozom. Tento postup by sa im však mohol kvôli možným protiopatreniam vypomstiť, uviedla agentúra AP. V 90. rokoch, keď se rozpadala Juhoslávia, bola v regióne krvavá vojna.