Vývoj koaličnej krízy zašiel už do takej krajnosti, že pre udržanie vlády pri živote musel Fico siahnuť po veľmi netradičnom riešení. Vláda v stredu 23. augusta rokovala "per rollam". To znamená, že ministri sa nezišli osobne, ale rokovali na diaľku prostredníctvom obežníka. Fico tak vyhovel požiadavke SNS, aby sa vláda nezišla bez jej ministrov, no zároveň rokovanie oficiálne nezrušil.TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Fico hovorí o zmenách Ústavy kvôli jadru únie. Chce do nej dostať aj minimálnu mzdu

03.09.2017, 13:50
Autor:
TASRTASR
Premiér chce otvoriť diskusiu o zakotvení hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv v základnom zákone štátu.

Výzvy, ktoré dnes stoja pred Ústavou, sú možno ešte väčšie, ako boli pri jej vzniku v roku 1992. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) to dnes vyhlásil v televíznej relácii RTVS O 5 minút 12.

Už na jeseň mieni preto iniciovať diskusiu o lepšom zakotvení hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv v základnom zákone štátu. Predpokladá i zmeny v súvislosti so snahami Slovenska stať sa súčasťou budúceho jadra Európskej únie.

„Ústava je veľmi moderný dokument, je dobrý, o ústave hovorím ako o civilnej biblii, ale čaká nás minimálne v oblasti hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv ešte veľa práce,“ uviedol Fico, ktorý svoje zámery ohľadom základného zákona štátu naznačil i v piatok počas slávnostného zasadnutia parlamentu.

Premiér podľa jeho slov chce, aby Slovensko ostalo aj naďalej demokratickou, hodnotovo a ľudsko-právne silnou krajinou, čo by sa malo odraziť v ústave. „Máme niektoré práva v ústave, ktoré nie sú priamo vymožiteľné a hovorím najmä o právach sociálnych a hospodárskych,“ upozornil.

„Preto je moja ambícia začať teraz na jeseň veľkú diskusiu, spolu so sociálnymi partnermi, so všetkými, a pokúsiť sa o prípravu takej zmeny ústavy, ktorá zagarantuje vyššiu kvalitu sociálnych a hospodárskych práv,“ zdôraznil Fico, ktorý by chcel vidieť v ústave napríklad zakotvenú minimálnu mzdu - teda garanciu úrovne mzdového ohodnotenia pre každého pracujúceho.

Diskutovať však možno podľa ministerského predsedu aj o práci v noci či o postavení žien. „Tých možností posunu ďalej je veľmi veľa,“ naznačil. „To nie je marketing. Je to Európska komisia, ktoré teraz prišla s myšlienkou Európskeho piliera sociálnych práv, teda samotná Európa hovorí, že máme byť sociálnejší, máme sa približovať,“ odmietol, že by takého zmeny sledovali len politické ciele.

Čo sa týka garancie minimálnej mzdy v ústave Fico uviedol, že to neznamená garanciu konkrétnej sumy v tomto právnom dokumente. „To by bolo predsa smiešne, keby sme dali nejakú sumu do ústavy, ale chcem ústavno-právne garantovať, že minimálna mzda bude inštitút, ktorý tu bude naveky,“ naráža premiér na opakujúce sa názory o jej nepotrebnosti. Význam minimálnej mzdy pritom vidí v tom, že pomáha tlačiť na rast miezd.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko dnes v RTVS uviedol, že do ústavy by mohlo pribudnúť aj právo na držbu zbrane. Takúto myšlienku Fico priamo komentovať nechcel, počuje o nej prvý raz.

„Ak ja teraz otváram otázku zakotvenia silnejších sociálnych práv v ústave, musím očakávať aj to, že opozícia a ďalší partneri, ktorých hlasy potrebujem, lebo bez nich to neviem urobiť, príde s nejakými nápadmi a budú tiež sa chcieť niekde vidieť. Je to legitímne,“ nevylúčil Fico, že Smer-SD by to mohol podporiť.

Premiér nezdieľa názor niektorých ústavných právnikov, že základný zákon štátu sa dá meniť príliš ľahko. Ústavu podľa neho treba vnímať ako pružný text, ktorý treba meniť.

„My sme nevedeli v roku 1992, že budeme niekedy meniť ústavu kvôli vstupu do Európskej únie. Kto tušil pred 15 rokmi, že budeme pravdepodobne uvažovať o ďalšej zmene ústavy kvôli jadru,“ vysvetlil s tým, že aj jeho súčasná aktivita ohľadom posilnenia sociálnych práv v ústave súvisí s témou jadra EÚ.

01 - Modified: 2023-10-01 09:47:09 - Feat.: - Title: Analytik z Berlína očakáva od Fica zmiernenie radikálnej rétoriky. Je veteránom Európskej rady, tvrdí 02 - Modified: 2023-10-01 09:02:44 - Feat.: - Title: Urobíme všetko pre to, aby nevládol Fico, vyhlásil Šimečka. Hlas podľa neho stojí pred civilizačnou voľbou 03 - Modified: 2023-09-24 14:50:16 - Feat.: - Title: Stroskotá spolupráca PS a Hlasu na Lipšicovom úrade? Je to pre nás červená čiara, tvrdí Šimečka 04 - Modified: 2023-09-20 11:26:29 - Feat.: - Title: Fico hovorí o ukrajinskom obilí 05 - Modified: 2023-09-19 05:31:17 - Feat.: - Title: Zákulisie kampane: rokovania už bežia, podľa politológov nás po voľbách čakajú veľké prekvapenia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2023 13:04