Rezort práce pripravuje zavedenie tzv. generálneho pardonu pri nelegálnom zamestnávaní. Uviedol to v pléne minister práce Ján Richter, ktorý predstavoval návrh na upravenie podmienok nelegálnej práce. Po novom neprihlásenie zamestnanca do SP v lehote do siedmich dní sa už nemá považovať za nelegálne zamestnávanie.
Opozícia zmeny víta, volá však po tom, aby sa novela pozitívne retroaktívne uplatňovala aj na zamestnávateľov, ktorí boli poškodení prísnosťou zákona.
Bez vrátenia pokút
"Pripravujeme isté riešenie generálneho pardonu, ktorý by sa týkal doterajších zistení, ktoré boli kvalifikované ako nelegálna práca za oneskorené odovzdanie podkladov pre SP, ale nie vrátenie pokút," avizoval Richter.
Pôjde o výmaz z registra, kde sú evidovaní zamestnávatelia, ktorí porušili zákon. "Z toho im vyplývajú isté sankcie. Napríklad sa nemôžu uchádzať o zákazky, ktoré ponúka štát. Pôjde o očistenie mena, aby sa vedeli uchádzať vo výberových konaniach," priblížil Richter.
Balíček opatrení
Zároveň uviedol, že zmeny v zákone o nelegálnej práci sú súčasťou balíka opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktorý pripravovalo Ministerstvo hospodárstva SR. "Po konzultácii s nami sa aj táto oblasť dostala do tohto balíka. Postupne sa budú prijímať opatrenia," priblížil Richter s tým, že tento balík je prekonzultovaný aj so sociálnymi partnermi, teda so zástupcami zamestnancov aj zamestnávateľov.
Podľa Richtera však aj doteraz platný zákon o nelegálnej práci splnil svoj účel. "Pár rokov dozadu bolo úplne iné prostredie na trhu práce ako dnes. Dnes majú zamestnávatelia iné starosti a súvisia s tým, že majú záujem zohnať a zabezpečiť kvalifikovanú silu," podotkol Richter.