Ako dobre poznáte stav slovenskej ekonomiky?
Prvýkrát som sa dostal do kontaktu so Slovenskom pred desiatimi rokmi, keď som bol vedúcim misie Medzinárodného menového fondu. Aj po tom, čo som z fondu odišiel, som so Slovenskom zostal v kontakte ako externý poradca ministra Kažimíra. Aj napriek tomu sa mám stále veľa čo učiť o nedávnom vývoji na Slovensku. Ale keď sa pozriem na tunajšiu ekonomiku z nadhľadu, tak vidím silný rast hrubého domáceho produktu. Niektoré z okolitých krajín rastú síce o niečo rýchlejšie, ale v raste slovenského HDP vidím zlepšenie a očakávam, že môže v budúcnosti rásť aj vyše štyroch percent, lebo veľa investičných projektov sa ešte len rozbieha.
Vyzerá to tak, že máme pred sebou ružovú budúcnosť. Vidíte aj nejaké mraky na obzore?
Rast HDP je silný, ale dôležité je, či je aj udržateľný. To záleží na pracovnej sile a kapitáli. Kapitál je ľudský a fyzický. Najmä ten ľudský kapitál potrebuje čas na zveľadenie, čo súvisí najmä so školstvom. Takže nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily môže byť v budúcnosti problém. Veľa pracovných miest, ktoré tu vznikajú, sú pre nízkokvalifikovaných ľudí. Tieto miesta boli prvé na rane, keď sa prepúšťalo po kríze a prvé boli aj obnovené. Lenže nové investície prinesú dopyt po zručnejšej pracovnej sile. Mám obavy z toho, odkiaľ týchto ľudí Slovensko zoberie.
Je možné, že ich budeme dovážať zo zahraničia?
Najprv si musíte ujasniť, či máte pracovnú silu, ktorá sa vie presúvať medzi profesiami. Bude to závisieť od vzdelania. Musíme sa v tomto smere pripraviť na to, čo príde o desať rokov, teraz ešte nevieme, aké povolania budú v...
Zostáva vám 85% na dočítanie.