Európska komisia zverejnila výsledky daňovej medzery na dani z pridanej hodnoty za rok 2015 a výsledky pre ministerstvo financií sú negatívne. Rozdiel medzi tým, čo by sa mohlo na DPH teoreticky vybrať, a realitou, ostáva naďalej priepastný. Medzera je vo výške 30 percent a vo „vzduchu“ visí 2,256 miliardy eur.
Toto číslo sa síce zlepšilo oproti minulému roku o 1,13 percentuálneho bodu, v absolútnych číslach však na DPH strácame ešte viac, konkrétne 50 miliónov. Je to spôsobené tým, že štát dokázal medziročne vybrať o 400 miliónov viac, a teda priestor pre daňové úniky narástol.
Medzi ne patrí hlavne nepriznanie daňovej povinnosti, teda platenie za tovary bez bločku. Problémom sú aj daňové podvody, kde si rôzni tiežpodnikatelia vykazujú cez fiktívne faktúry nadmerný odpočet dane. Teda peniaze, ktoré štát spätne vypláca firmám.
V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie sa Slovensko prepadáva ešte hlbšie na dno. Našu krajinu preskočila Malta. Horšie ako my je na tom len Rumunsko, ktoré si však oproti minulému obdobiu výrazne polepšilo.
Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) nešetrila vládu kritikou. "Vláde musím zablahoželať k peknému výsledku. V babráctve táto vládna koalícia naozaj nemá alternatívu," napísala Remišová na Facebooku. Faktom však je, že výsledky sú z roku 2015, kedy ešte vládol Smer bez ďalších koaličných partnerov.
"Keď sa dostaneme aspoň na úroveň Českej republiky, v rozpočte nám každý rok pribudne viac ako miliarda eur. Tú môžeme investovať do infraštruktúry, lepších škôl a nemocníc, aj bez zvyšovania zadlženia štátu," dodala.