StoryEditor

Pred 17 rokmi kúpili Američania od vtedajších akcionárov VSŽ oceliarsku výrobu v Košiciach

30.09.2017, 20:50
Personálne zmeny a postupné ovládnutie železiarní mečiarovskými privatizérmi sa začalo potichu v decembri 1993.

Vtedy dozorná rada odvolala celé vedenie podniku a do kresla člena predstavenstva i viceprezidenta pre riadenie zasadol Alexander Rezeš, človek blízky vtedajšiemu politikovi číslo jeden na Slovensku Vladimírovi Mečiarovi. Rezeš sa verejne známym sa stal až v marci 1994, keď mu odstupujúca Mečiarova garnitúra umožnila priamo získať akcie podniku. Týmto krokom sa premena oceliarní na základ Rezešovského impéria iba začala.

Vytváraním siete navzájom spriaznených a personálne prepojených spoločností Rezešovci skupovali ďalšie akcie VSŽ a presne o tri roky už Košičan vo svojich rukách držal polovicu akcií. Po jeho odchode zobral kormidlo železiarní do rúk jeho syn Július. Najskôr ako viceprezident pre financovanie a neskôr pre obchod. Od konca februára do októbra 1998 bol na čele takzvaného kindermanažmentu ako prezident.

Pre ich oceliarske impérium vtedy pracovalo okolo 28-tisíc ľudí a dymiace komíny fabriky okrem takmer stovky pridružených firiem živili i futbalistov Sparty Praha, 1. FC Košice či košických hokejistov. Pod vedením mladého Rezeša sa ale začal úpadok ich ríše a oceliarne sa prepadli do hlbokej krízy.

Súmrak mečiarovských privatizérov

Srdcu slovenskej ekonomiky totiž hrozilo predčasné splatenie všetkých úverov, čo by znamenalo jeho úplný kolaps a teda bankrot. Železiarne dlhovali v tom čase viac ako 13 miliárd korún, niektoré zdroje pritom uvádzajú ešte vyššie sumy v intervale od 18 až do 20 miliárd korún. Keď sa záväzky voči financujúcim zahraničným bankám začali neúmerne kopiť, bolo treba rázne zakročiť. Bankári totiž podniku hrozili konkurzom, ak vtedajšie vedenie nepristúpi na ich podmienky.

Zmene vo vlastníckej štruktúre fabriky nahrala i povolebná politická situácia, keď vláda Vladimíra Mečiara po dvoch obdobiach prešla do opozície. Kindermanažment na čele s Júliusom Rezešom musel z VSŽ odísť. Do čela spoločnosti nastúpil finančník Gabriel Eichler a symbol slovenského priemyslu začal ozdravovať. „Pod jeho vedením sa podarilo, obrazne povedané, postaviť fabriku na nohy. Reálne to znamenalo očistiť ju od zbytočností, spriehľadniť finančné toky, zreštrukturalizovať dlhy a pripraviť ju na vstup strategického investora.

A to všetko pod tlakom bánk a ostatných veriteľov, politických strán a záujmových skupín, ale i niektorých médií,“ komentoval blížiacu sa éru amerického kapitalizmu ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-29 07:22:06 - Feat.: - Title: Majú rekordný rozpočet aj počet bežcov. Medzinárodný maratón mieru oslávi storočnicu vo veľkom štýle 02 - Modified: 2023-09-27 13:46:29 - Feat.: - Title: Košická Steel aréna má prejsť rekonštrukciou za viac ako 5,7 milióna eur 03 - Modified: 2023-09-22 14:15:35 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Volvo u nás môže narásť do gigantických rozmerov. V zálohe má údajne aj tretiu fázu expanzie 04 - Modified: 2023-09-22 10:00:55 - Feat.: - Title: Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu. Ak bude ministrom, chce získať aj baterkáreň 05 - Modified: 2023-09-19 08:14:29 - Feat.: - Title: Volvo si v Košiciach pripravilo pôdu. Kúpilo pozemky, no dramatické nafukovanie fabriky sa nateraz nekoná
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. september 2023 20:15