Regionálne rozdiely sa na Slovensku neznižujú, naopak za posledných 20 rokov sa ešte zvýšili a prehĺbili. Podľa opozičného hnutia OĽaNO je to zlyhanie všetkých vlád. Poslanci Anna Verešová a Eduard Heger (obaja OĽaNO) preto predstavili viaceré návrhy, ktoré by podľa nich pomohli pri riešení tohto problému.
Podľa Verešovej sú tieto opatrenia založené na troch pilieroch - dostať pracovné miesta do týchto regiónov, dať ľuďom takú kvalifikáciu, aby si našli prácu a hlavne, robiť s ľuďmi, ktorí majú nízku kvalifikáciu alebo žiadnu kvalifikáciu.
Chcú riešiť nezamestnanosť
"Sme presvedčení, že jednou z možností riešenia nezamestnanosti, ktorá je najviac dôležitá na odstránenie chudoby, je zavedenie takzvaného inkluzívneho trhu, ktorý poskytuje základné pravidlá na zapojenie týchto nezamestnaných do práce a určuje povinnosť verejným inštitúciám vytvárať zákazky na tieto práce," opísala Verešová na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.
Pripomenula, že na neznižujúce sa regionálne rozdiely na Slovensku poukázala aj Správa o súdržnosti EÚ. Opísala, že juh a východ Slovenska sa vyľudňuje a opatrenia vlády na podporu mobility za prácou tento problém nevyriešia, práve naopak. "Potrebujeme vrátiť život do týchto regiónov," zdôraznil poslanec Heger.
Treba zvýšiť platy
Priblížil napríklad aj fenomén, ktorý sa v týchto regiónoch deje. Vysoká nezamestnanosť nenúti zamestnávateľov, aby zvyšovali mzdy, ľudia tak pracujú za nízke platy. Tento problém chce riešiť rozvinutím konkurenčného prostredia, a to zjednodušením malého podnikania.
Zároveň vidí riešenie aj v podpore podnikania v cestovnom ruchu, ktorý môže pomôcť práve málo rozvinutým regiónom. Okrem iného je podľa poslancov dôležitá aj podpora infraštruktúry, či už cestnej, alebo železničnej.