StoryEditor

Čas na dohodu s Enelom dnes vyprší

24.11.2004, 23:00
Ministri hospodárstva a financií Pavol Rusko a Ivan Mikloš si na porade tri štvrte hodiny vymieňali názory, či by dve dlhodobé a nevýhodné zmluvy, ktoré pred rokmi elektrárne uzavreli na výkup elektriny z bratislavského Paroplynového cyklu, ako aj na predaj elektriny hutníckej spoločnosti Slovalco, nemohli za určitých okolností ohroziť štátne financie.

Privatizácia Slovenských elektrární opäť zaškrípala. Návrh transakčných dokumentov sa včera nedostal do vlády, hoci tesne pred jej zasadaním ho odporučila schváliť Porada ekonomických ministrov.
Spor o klauzulu
Ministri hospodárstva a financií Pavol Rusko a Ivan Mikloš si na porade tri štvrte hodiny vymieňali názory, či by dve dlhodobé a nevýhodné zmluvy, ktoré pred rokmi elektrárne uzavreli na výkup elektriny z bratislavského Paroplynového cyklu, ako aj na predaj elektriny hutníckej spoločnosti Slovalco, nemohli za určitých okolností ohroziť štátne financie. Nakoniec porada odporučila transakčnú dokumentáciu doplniť pre prípad, že by po dohode upravené zmluvy viedli k arbitráži voči Slovensku klauzulou, aby v tom prípade všetky následky niesol kupujúci. "Nebolo to dostatočne ošetrené a vytváralo to riziko pre štát. Neviem, prečo sa tomu doteraz ministerstvo hospodárstva bránilo," povedal Mikloš. Po tejto diskusii Rusko nakoniec návrh dokumentov na vládu nepredložil.
Súhlasiť musia všetci
Vláda sa má predajom 66 percent akcií do rúk talianskeho Enelu znova zaoberať o týždeň. Tým sa však nedodrží limit 120 dní od podania záväzných ponúk tromi investormi. Termín uplynie dnes. Koncom júla okrem Enelu odovzdali ponuky na Slovenské elektrárne aj český ČEZ a ruský RAO UES International. "S najväčšou pravdepodobnosťou budú všetci traja investori požiadaní o akceptáciu predĺženia platnosti ponúk," upozornil predstaviteľ poradcu PricewaterhouseCoopers Peter Mitka. Nespresnil, či tento krok má urobiť rezort hospodárstva alebo vláda. "Práve to riešime," komentoval. Ako sa zachová k takejto požiadavke ČEZ, jeho hovorca Ladislav Kříž včera nevedel spresniť. Naznačil iba, že budú uvažovať, či sa k veci nepostavia ctiac princíp "péče řádného hospodáře".
Nie je jasné, či rokovania s Enelom bude treba na nejaký čas opäť otvoriť. Rusko včera iba ubezpečil, že s predstaviteľmi Enelu telefonoval. "To, čo sa dnes doplnilo na porade, je akceptovateľné a dokumenty môžu byť obojstranne odsúhlasené," povedal.
Ďalší postup
Dnes by mal transakčnú dokumentáciu prerokovať Fond národného majetku. "Je naplánovené, že sa na spoločnom rokovaní stretnú Výkonný výbor a Prezídium FNM," uviedla hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová a doplnila, že by mal prísť aj predstaviteľ poradcu.
Ani po podpise transakcie (musí mu predchádzať schválenie vládou) nemá však Enel vyhraté. "Do konca júna 2006 sa musíme dohodnúť na strategickom investičnom pláne na päť rokov. Ak sa nedohodneme, máme právo jednostranne od zmluvy odstúpiť," upozornil včera Rusko a pre HN doplnil, že jeho rezort bude tvrdo presadzovať jadrový variant rozvoja elektrární, kam patrí predovšetkým dostavba Mochoviec.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. december 2024 03:54