V závere volebného obdobia tejto vlády priniesol Štatistický úrad nečakane dobré výsledky slovenskej ekonomiky. "Už v roku 2004 sme dosiahli relatívne dobré makroekonomické výsledky. Všetky okrem ukazovateľov trhu práce. Minulý rok bol ešte lepší a to už vrátane trhu práce," konštatuje analytik MESA10 Karol Morvay.
Podľa rýchleho odhadu zamestnanosti v poslednom štvrťroku minulého roka pracovalo dva milióny 110-tisíc ľudí, čo je o 41-tisíc ľudí viac, ako na konci roku 2004. Podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha sa pod nárast okrem daňovej reformy podpísala aj reforma trhu práce -- spružnenie trhu práce a uľahčenie začatia podnikania (urýchlenie zápisu do obchodného registra).
Podľa Jany Jakúbekovej zo Štatistického úradu je za rastom zamestnanosti najmä viac vedľajších úväzkov a práce na skrátené úväzky. Konečne sa tak pravdepodobne podarilo presvedčiť ľudí, ale aj zamestnávateľov, o výhodnosti kratších foriem úväzkov. "Doteraz sme boli v Európe na chvoste vo využívaní takýchto foriem zamestnávania," konštatuje hovorca rezortu práce Martin Danko. Zvyšuje sa tak podľa neho nádej na pokles nezamestnanosti rizikových skupín, ako sú matky s malými deťmi, starší ľudia alebo zdravotne postihnutí.
Minister financií Ivan Mikloš je presvedčený, že zamestnanosť bude naďalej rásť. Podľa analytika Ľudovej banky Mária Blaščáka však prílišná koncentrácia slovenskej ekonomiky na automobilový priemysel nepovedie veľmi k znižovaniu nezamestnanosti, skôr k rastu miezd. "Automobilky si budú skôr preťahovať kvalitných ľudí a budú ich preplácať." Školstvo totiž neprodukuje pre ne dostatok odborne zdatných zamestnancov. "Reforma školstva bude preto veľkou výzvou pre budúcu vládu," dodáva.