Invalidi budú po plánovanom zdobrovoľnení druhého dôchodkového piliera pravdepodobne medzi tými, ktorí z neho budú môcť vystúpiť. Ministerka práce Viera Tomanová totiž nechce, aby odvody do kapitalizačného piliera za invalidov, ktorí nemajú vlastný príjem, platila Sociálna poisťovňa. "Zastávam názor, že príspevky do druhého piliera, ktorý spravujú súkromné spoločnosti, by mali plynúť výlučne z ekonomickej zárobkovej činnosti a nie z prostriedkov, ktoré sú súčasťou verejných financií," vyhlásila na pondelkovom mimoriadnom brífingu.
Ako spresnila hovorkyňa rezortu práce Oľga Škorecová, ministerstvo zvažuje zavedenie možnosti dobrovoľného návratu poberateľov invalidného dôchodku výlučne do systému dôchodkového poistenia spravovaného Sociálnou poisťovňou.
Peniaze z odvodov...
Dôchodkové poistenie má dva podsystémy. Starobné poistenie a invalidné poistenie, na ktoré má Sociálna poisťovňa zriadené oddelené fondy. Práve z fondu invalidného poistenia sú okrem samotných invalidných dôchodkov platené aj odvody na starobné poistenie za poberateľov invalidných dôchodkov.
Sociálna poisťovňa na invalidov "nedopláca z vlastných peňazí", ale práve z týchto odvodov. "Na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za poberateľov invalidného dôchodku, sporiacich v kapitalizačnom pilieri, je určený predovšetkým základný fond invalidného poistenia," potvrdzuje Vladimíra Pôbišová, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.
...nie sú štátne
Aj keď v prípade invalidných sporiteľov v druhom pilieri ide o transfer peňazí zo Sociálnej poisťovne do dôchodkovej správcovskej spoločnosti, v žiadnom prípade nemožno podľa exministerky práce Ivety Radičovej považovať tento transfer za platbu štátnymi peniazmi. "Sociálna poisťovňa disponuje peniazmi, ktoré si platil občan - zamestnanec a jeho zamestnávateľ ako poistné pre prípad invalidity. Sú to peniaze platené občanom," tvrdí Radičová.
Podľa exministerky práce je systém podobný ako pri platbách štátu do neštátnych škôl, sociálnych zariadení alebo do súkromných firiem ako autobusová doprava. "Tam máme tiež úľavy pre zdravotne postihnutých, invalidov či dôchodcov. Daná spoločnosť plní verejný účel a verejnú službu, tak je to presun v prospech občana, nie presun v prospech súkromnej spoločnosti," uzatvára.
Komerčné poistenie
Systémovým riešením situácie by mohol byť podľa Martina Chrena z Nadácie F. A. Hayeka presun invalidného poistenia do druhého piliera. "Správcovské spoločnosti by poisťovali všetkých svojich klientov v komerčných životných poisťovniach a tie by sa zaviazali nielen vyplácať invalidné dôchodky, ale doplácali aj odvody invalidných sporiteľov v kapitalizačnom pilieri dôchodkového systému," navrhuje Chren.
Invalidné poistenie má svoje miesto v druhom pilieri dôchodkového systému už vo viacerých krajinách vrátane kolísky dôchodkovej reformy - Čile. "Skúsenosti týchto krajín pritom dokazujú, že invalidné poistenie môže byť v tomto prípade až o polovicu lacnejšie než je dnes na Slovensku," dodáva Chren.
Za koho platí poisťovňa
Počet poberateľov invalidných dôchodkov sa mesačne mení. Sociálna poisťovňa však platí príspevky len za tých, ktorí sa stali invalidnými až po tom, čo vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia. V decembri minulého roka ich bolo spolu 2 178. Za minulý rok odviedla Sociálna poisťovňa za poberateľov invalidného dôchodku na ich osobné dôchodkové účty v správcovských spoločnostiach vyše 20 miliónov korún.