Zlá výživa i podvýživa pracujúcich ľudí znižujú výkonnosť svetovej ekonomiky asi o 20 percent. V najnovšej správe to uvádza Medzinárodná organizácie práce (ILO) so sídlom v Ženeve. Správa sa stala základom diskusie na kongrese ILO o bezpečnosti a zdraví na pracoviskách. Kongres sa začal včera v americkom Orlande.
Podľa názoru odborníkov zlá výživa v roku 2001 - novšie údaje nie sú k dispozícii - spôsobila až 46 percent chorôb a bola príčinou 60 percent úmrtí.
V USA, kde majú dve tretiny obyvateľov nadváhu, viedla tučnota k národohospodárskym škodám v hodnote 12,7 miliardy dolárov, čo je v prepočte asi 396,621 miliardy korún. Okrem toho znížila pracovnú výkonnosť asi o 3,9 miliardy dolárov.
V rozvojových krajinách trpia ľudia podvýživou. Napríklad nedostatok železa v strave obyvateľov v juhovýchodnej Ázii spôsobuje podľa výpočtov ILO pokles ich produktivity o päť miliárd dolárov. Keby sa kalorická hodnota stravy pracovníkov v najchudobnejších krajinách zvýšila o percento, ich produktivita práce by vzrástla o 2,27 percenta.
V správe o bezpečnosti pri práci sa uvádza, že každý deň pri pracovných úrazoch alebo v dôsledku škodlivého pracovného prostredia zomiera päťtisíc ľudí, ročne asi dva milióny pracovníkov.
Podľa štatistiky ILO je do pracovného procesu zapojených 2,8 miliardy ľudí, okolo 740 miliónov z nich je v Číne. V tejto krajine je zo 100 úrazov až 26 percent smrteľných, kým vo vyspelých krajinách je táto miera päť percent. Škodlivé látky na pracoviskách spôsobujú ročne smrť 440-tisíc ľuďom.
StoryEditor
Výživa vplýva na ekonomiku
Zlá výživa i podvýživa pracujúcich ľudí znižujú výkonnosť svetovej ekonomiky asi o 20 percent. V najnovšej správe to uvádza Medzinárodná organizácia práce v Ženeve.