TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Slovensko rokuje s Bruselom o tom, čo ak budú meškať míľniky v pláne obnovy

30.10.2021, 13:20
Autor:
TASRTASR
Už teraz v semafore plánu obnovy svieti červená pri jednom z míľnikov, konkrétne pri reforme vysokého školstva.

Slovensko plánuje žiadosti o platbu z fondu obnovy predkladať Európskej komisii dvakrát ročne, približne na jar a na jeseň. Prvá žiadosť má teda odísť zhruba na jar 2022, treba k nej však splniť 14 míľnikov, väčšinu do konca tohto roka.

Svieti červená

Už teraz však v semafore plánu obnovy svieti červená pri jednom z míľnikov, konkrétne pri reforme vysokého školstva. Ako bude Slovensko pýtať peniaze od komisie, ak budú míľniky meškať, sa zatiaľ nevie.

"Momentálne s Európskou komisiou prebiehajú intenzívne rokovania k rôznym témam, napríklad aj o tom, ako je možné postupovať v prípade, ak sa dané míľniky splnia aspoň do času podania žiadosti," odpovedali zo sekcie plánu obnovy a odolnosti úradu vlády.

Sekcia upozorňuje, že nesplnenie čo i len jedného míľnika môže ohroziť alebo oddialiť celú platbu v hodnote stoviek miliónov eur na investície, ktoré by mohli pomôcť regiónom, mestám a obciam.

V prvej žiadosti o platbu chce na jar budúceho roka Slovensko pýtať od EK zhruba 458 miliónov eur. Zo 14 míľnikov sú už tri splnené, pri jednom míľniku (vysoké školstvo) svieti červená, čo znamená, že štát očakáva výrazné meškanie, prípadne nesplnenie, a pri súdnej mape a výdavkových limitoch očakáva sekcia malé meškanie alebo čiastočné nesplnenie míľnika. Zvyšok ide podľa plánu. Údaje v semafore k prvej žiadosti o platbu aktualizovala sekcia na webovej stránke plánu obnovy 20. októbra.

V druhej žiadosti o platbu, ktorú chce Slovensko poslať pravdepodobne na jeseň budúceho roka ide skoro o 815 miliónov eur. Treba na to splniť 16 míľnikov. V aktuálnom semafore (z 25. októbra) z dielne sekcie svieti pri tejto žiadosti jeden míľnik už na zeleno, ide o reformu verejného obstarávania.

Aké sú míľniky

Červená zatiaľ nesvieti ani pri jednom míľniku, avšak malé oneskorenie alebo čiastočné nesplnenie sa dá očakávať pri dvoch míľnikoch. Ide o definíciu systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu a o predstavenie siete nemocníc.

Zvyšné míľniky potrebné na to, aby Slovensko mohlo predložiť druhú žiadosť o platbu, idú zatiaľ podľa plánov. Sú tam napríklad novela zákona o odpadoch, zoznam vybraných projektov pre regióny Muránska planina a Poloniny, zavedenie definície štandardov debarierizácie a zmapovanie potrieb škôl, reforma riadenia a podpory výskumu, vývoja a inovácií a taktiež uľahčenie návratu do krajiny a zvýšenie atraktívnosti SR pre cudzincov s rodinnými väzbami.

Medzi míľnikmi figurujú aj vytvorenie schémy vymedzujúcej novú kategóriu žiadateľov o národné víza, zjednodušenie uznávania vzdelania, investičný plán schválený ministerstvom zdravotníctva, nový zákon o vytvorení siete poskytovateľov všeobecnej starostlivosti a zavedení zonácie či reforma dohľadu nad sociálnou starostlivosťou.

Takisto sú tam prijatie súboru zmien na zefektívnenie finančného vyšetrovania, návrh systému podpory na vývoj a aplikáciu digitálnych technológií či zvýšenie počtu seniorov a znevýhodnených osôb vyškolených v oblasti základných digitálnych zručností.

01 - Modified: 2022-08-13 20:23:55 - Feat.: - Title: Predsedom novej strany obcí a miest SOM Slovensko sa stal Jozef Krúpa, starosta Záhorskej Bystrice 02 - Modified: 2022-08-13 18:01:21 - Feat.: - Title: Nehoda pri Kittsee si vyžiadala tri životy. Na vine je prevádzač, ktorý sa vyhýbal policajnej kontrole 03 - Modified: 2022-08-13 13:38:42 - Feat.: - Title: Ukrajina dostala prvé štyri z ôsmich objednaných húfnic Zuzana 2, potvrdil slovenský rezort obrany 04 - Modified: 2022-08-12 11:06:56 - Feat.: - Title: Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní 05 - Modified: 2022-08-12 13:16:19 - Feat.: - Title: Problém, ktorý odstavil ropu aj Slovensku, je odstránený. Banka zmenila rozhodnutie, Kyjev obdržal platbu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. august 2022 05:04