StoryEditor

G. Sarišvili: Susedia bez hraníc

30.10.2005, 23:00

Na Slovensku sa často stretávame s názorom, že vzťahy s Ruskom sú negatívne poznačené závislosťou z minulosti, alebo sme pre Rusko príliš malou krajinou. Návšteva prezidenta Putina na Slovensku potvrdila, že na prvom mieste vo vzájomných vzťahoch je biznis, v ktorom sa krajiny nedelia na malé a veľké.
- Na otázku rovnocennosti vzťahov by sa dalo hovoriť obšírne. V hospodárskych vzťahoch sú všetky krajiny navzájom závislé. Rusko je síce teritoriálne väčšie, ale Slovensko má význam svojou geografickou polohou. Prechádzajú tadiaľto dôležité linky tranzitu energonosičov a transportu tovarov. Okrem toho sa považujeme za blízkych susedov, hoci nemáme spoločnú hranicu. Spája nás mnohoročná história a pred sebou máme len jednu cestu - spoluprácu. Našou spoločnou úlohou a úlohou obchodného zastupiteľstva je obnovovať stratené väzby, nadväzovať nové a zlepšovať vzájomné vzťahy. Často sa používa pekné prirovnanie k mostu. Naši podnikatelia vedia, že ak sa raz dostanú na tento trh, dostanú sa na trh celej Európskej únie. Či je to certifikácia alebo colné postupy. Ako príklad by som uviedol, že práve pomáhame ruským špedičným firmám nájsť na Slovensku partnerov, aby tovary z Ázie, ktoré prechádzajú cez Rusko, išli ďalej cez slovenské špedičné firmy.

Ako hodnotíte vývoj spolupráce v poslednom období a jej ďalšiu perspektívu?
- Vidíme, že po návšteve ruského prezidenta na Slovensku vzrástol obojstranný záujem o spoluprácu. Bez záujmu nie je čo rozvíjať. Keď je záujem, potom sa aktivizujú aj jednotlivé orgány, ktoré prispievajú k rozvoju vzájomných hospodárskych vzťahov. Spolupráca sa odvíja na troch úrovniach - vládnej, regionálnej a korporatívnej. Do tej prvej patrí aj činnosť obchodných zastúpení obidvoch krajín a dlho očakávané zasadnutie medzivládnej komisie. Priama spolupráca s regiónmi Ruska pokračuje aj vďaka činnosti zmiešaných komisií s vybranými subjektmi. Priama spolupráca medzi podnikateľmi sa rozvíja aj vďaka činnosti novej organizácie Slovensko-ruskej podnikateľskej rady v Bratislave. Na Slovensku sa má v júni 2006 uskutočniť naša národná výstava.

To je zaujímavý projekt. Kto ho organizuje?
- Rusko usporadúva vo svete každý rok štyri oficiálne výstavy a prideľuje na to prostriedky z rozpočtu. Ďalšie náklady hradia samotní účastníci. Minulý rok bola jedna z takýchto výstav v Taliansku. Naše obchodné zastúpenie vyvinulo iniciatívu a výberová komisia už rozhodla, že sa takáto výstava uskutoční na budúci rok na Slovensku. Očakávame od svojich slovenských partnerov rady v súvislosti s výberom miesta a spôsobom, ako túto výstavu čo najlepšie využiť na zvýšenie záujmu o dianie v našich krajinách. Plánujú sa aj sprievodné akcie - napríklad semináre za účasti významných osobností. Očakávame, že na výstavu prídu návštevníci a odborná verejnosť aj zo susedných krajín. Svoju úlohu pri výbere krajiny zohrala dostupnosť Bratislavy z ďalších hlavných miest. Nebude to len príležitosť dozvedieť sa niečo nové o Rusku, takáto akcia prispeje k záujmu občanov Ruska o Slovensko.

Vašou hlavnou náplňou je pomoc ruským subjektom pri prieniku na slovenský trh a pri obchodovaní so slovenskými partnermi. Vaše ministerstvo ekonomického rozvoja a obchodu má prepojenie na všetky regióny Ruska. Aké ďalšie organizácie pomáhajú rozvoju vzájomných vzťahov v obchodnej oblasti?
- Okrem už spomenutej štruktúry na vládnej a regionálnej úrovni treba spomenúť Asociáciu podpory investícii a obchodu, ktorá preberá praktickú realizáciu nových projektov zo zahraničia. Pomáha obchodným zastúpeniam riešiť organizačno-technické otázky okolo konkrétneho projektu. Zatiaľ sme nezaznamenali výraznejšiu spoluprácu odborných zväzov. Využívame ich skôr ako kontakty na mieste, ale zväzy navzájom nemajú spoluprácu. Spolupracujeme s predstaviteľmi Slovenskej obchodno-priemyselnej komory a s regionálnymi komorami. Predstaviteľ Ruskej priemyselnej komory, ktorý sa zaoberá otázkami Slovenska, sem dochádza z Viedne.

S Ruskom máme vízovú povinnosť. Aké máte skúsenosti s udeľovaním víz pre podnikateľov?
- Zástupcovia našich ministerstiev zahraničných vecí vedú rozhovory o zmäkčení tohto režimu. Nepovedal by som, že udeľovanie víz pre slovenských a ruských občanov je zložitejšie ako inde, skôr naopak. Na jednorazovú návštevu stačí pozvanie faxom. A za príplatok sa vybavujú víza urýchlene. Ak sú potrebné víza s viacerými vstupmi, alebo víza na dlhodobý pobyt, potom je potrebná ďalšia procedúra. Ale zo svojej skúsenosti viem, že ak niekto cestuje raz, alebo dvakrát, nadviaže tam kontakty a chce ich ďalej rozvíjať, nie je problém ani s vybavením viacnásobných víz.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 22:26