Keď Peter Marčák skončil školu a zamestnal sa, prišla revolúcia. "Boli sme prví prepustení v Košiciach po revolúcii v roku 1990, filmovala to aj televízia. Tak sme s kolegom začali podnikať," spomína na začiatky generálny riaditeľ a spolumajiteľ Telegrafie. K dvom podnikateľom po krátkom čase pribudol prvý zamestnanec. Dnes ich má firma sto.
Spočiatku vyrábali rádiostanice, ktoré sa naučili robiť už u predchádzajúceho zamestnávateľa. "Prístroje však boli zastarané, preto sme v roku 1993 uviedli na trh prvý vlastný výrobok. Po počiatočných úspechoch sme si povzdychli, či nás nemohli prepustiť skôr, boli by sme s podnikaním ďalej," žartuje Marčák. V súčasnosti majú pobočky vo Zvolene, v Bratislave, Liptovskom Mikuláši a Prešove. V Košiciach mali aj predajňu a servis na spotrebnú elektroniku, bol to však krok vedľa. Zistili, že obchodná sieť nie je ich stratégiou, preto predajňu v roku 1997 zrušili.
K vyrábaným elektronickým zariadeniam pribudla výpočtová technika. "Najprv sme počítače skladali, dnes už len predávame značkové počítače -- väčšinou firmám, ktorým dodávame nejaké riešenie," dopĺňa Marčák. Okrem počítačov buduje firma aj počítačové siete. Vyrábané rádiokomunikačné zariadenia majú v sebe i riadiace jednotky obsahujúce softvér. Kvôli tomu vzniklo vo firme softvérové vývojové oddelenie, ktoré sa postupne rozrástlo a dnes je Telegrafia už certifikovaným partnerom Microsoftu. Okrem toho vyrábajú aj sirény, napríklad v Bratislave už iné ako od nich nie sú.
Firma sa rozrastá, slovenský trh je už pre ňu malý. V súčasnosti Telegrafia vyváža do Poľska, Maďarska, Česka, Rumunska, Francúzska, Španielska, Nemecka, Kanady, USA. "Rokujeme už i s taiwanským partnerom," dodáva Marčák.
StoryEditor